"Nadaljevali bomo poglobljene razprave ob posvetovanju, da oblikujemo konsenz o sodelovanju," je dejal Vang na novinarski konferenci s premierjem Fidžija Frankom Bainimaramo v prestolnici Suva. Novinarska konferenca je sledila virtualnemu srečanju Vanga s predstavniki desetih otoških držav, ki so članice Pacifiškega otoškega foruma.
Predlog enotnega dogovora ni javno dostopen, eno različico dogovora pa je prejelo več medijev. Sodeč po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dogovor predvideva krepitev političnih vezi in varnostno sodelovanje v obliki skupnega usposabljanja varnostnih organov. Dogovor bi prav tako Kitajski dal večji dostop do naravnih dobrin držav sopodpisnic, v zameno pa bi te prejele finančno pomoč Pekinga in olajšan dostop do kitajskega trga.
Na sestanku s kitajskim zunanjim ministrom so imeli svoje predstavnike Salomonovo otočje, Kiribati, Samoa, Fidži, Tonga, Vanuatu, Papua Nova Gvineja, Cookovo otočje, Niue in Mikronezija.
Vang je naznanil, da Kitajska želi sodelovati pri razvoju tihomorskih držav, in se s tem odzval na očitke, predvsem iz ZDA in Avstralije, ki Kitajsko obtožujejo širjenja geopolitičnega vpliva v regiji. Kot je pojasnil, je Kitajska dejavna pri podpiranju razvoja tudi držav v Afriki, Aziji in na Karibih.
"Ne bodite preveč zaskrbljeni in preveč nervozni, saj bi skupen razvoj in blaginja Kitajske ter vseh drugih držav v razvoju pomenila veliko harmonijo, večjo pravičnost in večji napredek celotnega sveta," je dejal Vang.
Do podpisovanja sporazuma naj bi bili zadržani v vladah Papue Nove Gvineje, Samoe in Mikronezije.
Podpornic Tajvana ni bilo na srečanju
Izmed 18 članic medvladnega Pacifiškega otoškega foruma se srečanja niso udeležili Avstralija, Nova Zelandija in francoski čezmorski ozemlji Nova Kaledonija ter Francoska Polinezija, prav tako pa na virtualnem srečanju ni bilo predstavnikov Marshallovega otočja, Tuvaluja, Palaua in Nauruja, ki ne priznavajo Ljudske republike Kitajske, pač pa Tajvan.
Zunanji minister Papue Nove Gvineje Soroi Eoe je izrazil zadržanost do predlaganega enotnega dogovora v takšni obliki.
Je pa Vang danes najavil, da je vseh deset prisotnih držav privolilo v podpis memorandumov o razumevanju glede kitajske svetovne infrastrukturne pobude Pas in pot.
Kitajska je aprila s Salomonovim otočjem že podpisala obširen varnostni sporazum. Novi vodja avstralske opozicije, ki je do preteklega ponedeljka opravljal vlogo obrambnega ministra, Peter Dutton se je na ta sporazum odzval z besedami, da se Avstralija mora pripravljati na vojno, ZDA pa so na otočje poslale delegacijo pod vodstvom koordinatorja za indijsko-pacifiško regijo Kurta Campbella.
Podoben sporazum je s Kitajsko v soboto podpisala Samoa. Preden je Vang obiskal Fidži, je v petek arhipelag obiskala nova avstralska zunanja ministrica Penny Wong, ki je ob tem izrazila zadržke do kitajskega predloga.
Preden Vang konča turnejo, bo ta teden obiskal še Tongo, Vanuatu, Papuo Novo Gvinejo in Vzhodni Timor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje