Ob koncu lanskega leta je na Kitajskem živelo 1.411.750.000 ljudi, kar je za okoli 850.000 manj kot leto prej, kažejo podatki kitajskega statističnega urada (NBS).
Kitajski državni mediji so že prejšnji teden ugibali o tej možnosti, saj so v državi zaznali padec števila rojstev – z 10,62 milijona v letu 2021 na 9,56 milijona lani – ter povečanje števila smrti, in sicer z 10,14 milijona na 10,41 milijona.
Statistični podatki so znova potrdili, da se prebivalstvo v državi stara. Delež delovno sposobnih ljudi, starih od 16 do 59 let, se je namreč zmanjšal z 62,5 odstotka celotnega prebivalstva na 62 odstotkov, delež starih 60 let ali več pa se je povečal z 18,9 odstotka na 19,8 odstotka.
Nazadnje se je število prebivalcev na Kitajskem zmanjšalo na začetku 60. let prejšnjega stoletja, ko se je država zaradi zgrešene kmetijske politike Mao Cetunga borila z najhujšo lakoto v sodobni zgodovini.
Dovoljenje za več otrok ni povečalo rodnosti
Kitajska je leta 2016 tudi uradno odpravila strogo politiko enega otroka, ki so jo zaradi strahu pred prenaseljenostjo uvedli v 80. letih prejšnjega stoletja. Ena od posledic te politike je bilo tudi spolno nesorazmerje, saj je bilo v državi več moških.
Leta 2021 so parom dovolili, da imajo tri otroke. vendar to ni ustavilo demografskega upada v državi, ki se je dolgo zanašala na svojo veliko delovno silo kot gonilo gospodarske rasti.
Na kongresu kitajske komunistične partije oktobra lani je predsednik Ši Džinping povečanje rodnosti postavil za prednostno nalogo in napovedal izvajanje "proaktivne nacionalne strategije", poroča BBC.
Kljub temu demografski strokovnjaki napovedujejo, da bo sosednja Indija, v kateri po zadnjem popisu živi okoli 1,38 milijarde ljudi, še letos prehitela Kitajsko in postala država z največ prebivalci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje