Ob tem so objavili fotografijo izstrelitve, ki naj bi nastala s kamero, ki so jo namestili na raketo, in fotografije iz vesolja, in sicer Korejskega polotoka.
S preizkusom so želeli preveriti točnost in učinkovitost uporabe, je še poročala severnokorejska agencija.
Po ocenah strokovnjakov ima ta tip rakete doseg 4500 kilometrov in bi teoretično lahko dosegel otok Guam na zahodu Tihega oceana, kjer imajo ZDA vojaško oporišče.
Južnokorejska vojska je v nedeljo sporočila, da je raketa letela okoli 800 kilometrov daleč v smeri odprtega morja, kjer je strmoglavila. Dosegla je višino 2000 kilometrov.
Južnokorejski predsednik Mun Džae In je v nedeljo sosednji državi očital, da je z izstrelitvijo kršila resolucijo Združenih narodov, ki prepoveduje Pjongjangu testiranje balističnih raket, ki bi lahko nosile tudi jedrsko konico.
Izstrelitev so obsodili tudi v Tokiu in Washingtonu.
Pjongjang je od začetka leta izvedel sedem raketnih preizkusov. ZDA, Južna Koreja in Japonska so v zadnjih tednih že večkrat kritizirale Pjongjang zaradi tega.
ZDA so po preizkusu hipersoničnih raket uvedle sankcije proti petim Severnim Korejcem, povezanim z balističnim programom. Strokovnjaki menijo, da želi Severna Koreja s preizkusi pokazati svojo vojaško moč in razvoj raketne tehnologije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje