Reševalci v Mandalaju. Foto: Reuters
Reševalci v Mandalaju. Foto: Reuters

Min Aung Hlaing je še dejal, da je ranjenih 4521 ljudi, 441 jih je pogrešanih.

Potres z magnitudo 7,7 je najmočnejši potres, ki je prizadel Mjanmar v več kot 100 letih, rušil je tako starodavne kot sodobne stavbe.

Na območju mesta Mandalaj je umrlo 50 otrok in dva učitelja, ko se je porušila mala šola, je sporočil Urad ZN-a za koordinacijo humanitarnih zadev (Ocha).

Ocha je v poročilu sporočil, da imajo ljudje na najbolj prizadetih območjih težave z dostopom do čiste vode in sanitarij, reševalne ekipe pa si "neutrudno prizadevajo, da najdejo preživele in nudijo pomoč, ki rešuje življenja".

Iz glavnega mesta Nepjido so gasilci sporočili, da so po 91 urah izpod ruševin rešili 63-letno žensko, ki je zdaj v bolnišnici.

Humanitarna organizacija Mednarodni odbor za reševanje je sporočila, da so na območjih blizu epicentra potresa, kot je Mandalaj, potrebni zavetišča, hrana, voda in zdravstvena oskrba.

Ljudje, ki so preživeli potres, se zdaj bojijo popotresnih sunkov in spijo na prostem, na cestah ali poljih, je sporočil eden izmed delavcev te organizacije.

Potres je bil najmočnejši v Mjanmaru v več kot 100 letih. Foto: Reuters
Potres je bil najmočnejši v Mjanmaru v več kot 100 letih. Foto: Reuters

Prizadevanja otežujejo konflikt, škoda, nadzor hunte

Konflikt v Mjanmaru, kjer je vojaška hunta z državnim udarom leta 2021 prevzela oblast, otežuje prizadevanja za pomoč ranjenim in tistim, ki so izgubili domove.

Organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International je sporočila, da mora hunta dovoliti, da pomoč pride tudi na območja države, ki niso pod njenim nadzorom. Uporniške skupine medtem pravijo, da je hunta tudi po potresu izvajala zračne napade.

Težave za človekoljubne delavce povečujeta nadzor hunte nad komunikacijskim omrežjem in škoda na infrastrukturi, kot so ceste in mostovi.

Pri iskanju preživelih pomaga okoli tisoč reševalcev iz tujine.

Slovenija v Mjanmar pošilja strokovnjaka

Slovenska vlada je na dopisni seji odločila, da na podlagi zaprosila rezidenčnega koordinatorja Urada Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih dejavnosti (UNOCHA) prek mehanizma Unije na področju civilne zaščite v Mjanmar napoti enega strokovnjaka v enoto Evropske unije za oceno stanja in koordinacijo.

Uničena številna civilna in verska poslopja

V najbolj prizadetih območjih blizu žarišča potresa, mesta Sagaing, pa vse do glavnega mesta, so bila uničena številna civilna in verska poslopja v tej večinsko budistični državi. Opozicijska vlada v senci ocenjuje, da je bilo v potresu prizadetih več kot 8,5 milijona ljudi. Mjanmar šteje več kot 54 milijonov prebivalcev.

Mednarodni budistični informacijski center je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA sporočil, da je bilo samo na širšem območju Sagainga delno ali popolnoma uničenih več kot 2000 samostanov in pagod. O uničenju verskih poslopij poročajo tudi iz drugega največjega mesta v državi in nekdanje prestolnice Mandalaj in starodavnega mesta Bagan, ki sodi v svetovno kulturno dediščino.

Iskanje preživelih v Bangkoku

V Bangkoku medtem reševalci še naprej iščejo morebitne preživele med ruševinami nedokončanega nebotičnika, ki se je v potresu porušil. A po štirih dneh so možnosti, da bi našli preživele, majhne.

"Spodaj je okoli 70 trupel in upamo, da sta en ali dva človeka po nekem čudežu preživela," je dejal vodja prostovoljnih reševalcev Bin Bunluerit.

Na gradbišču so potrdili 13 mrtvih, 74 ljudi je še pogrešanih. Skupaj je na Tajskem v potresu po dozdajšnjih podatkih umrlo 20 ljudi.

Tajska vlada je sprožila preiskavo zrušenja stolpnice. Prvotni testi so pokazali, da so bili nekateri vzorci jekla, ki so jih vzeli na prizorišču nesreče, podstandardni, so sporočili z ministrstva za industrijo.

Potres v Mjanmaru zahteval že več kot 2700 življenj