Kitajska se že ponaša z največjo mornarico na svetu, ki šteje več kot 370 vojaških ladij, lotila pa se je tudi nove generacije jedrskih podmornic razreda Džov v želji, da bi bila konkurenčna ameriški mornarici.
Poročilo Pentagona o kitajski vojski iz leta 2022 navaja, da ima Kitajska šest podmornic na jedrski pogon, ki nosijo balistične rakete, šest bojnih podmornic na jedrski pogon in 48 bojnih podmornic na dizelski pogon. Ameriško obrambno ministrstvo je sporočilo, da naj bi kitajske podmorniške sile do leta 2025 štele 65 podmornic in do leta 2035 narasle na 80 podmornic.
Kot je prvi poročal ameriški časopis Wall Street Journal, je prva iz nove generacije podmornic na jedrski pogon doživela klavrn konec, saj je med majem in junijem letos potonila ob pomolu v ladjedelnici Vučang v Vuhanu.
Neimenovani ameriški uradnik je povedal, da ni jasno, zakaj je podmornica potonila in ali je bilo na njej takrat jedrsko gorivo. "Poleg očitnih vprašanj o standardih usposabljanja in kakovosti opreme incident odpira tudi druga vprašanja o notranji odgovornosti kitajske ljudske armade in nadzoru nad obrambno industrijo, ki jo že dolgo pesti korupcija," je za Reuters izjavil uradnik, ki zato ni začuden, da je kitajska mornarica poskušala prikriti potopitev podmornice.
Po poročanju Guardiana jim je podmornico na koncu uspelo rešiti, a naj bi preteklo več mesecev, preden jo bodo lahko znova spustili v morje.
Tiskovni predstavnik kitajskega veleposlaništva v Washingtonu je dejal, da nimajo nobenih informacij o potopljeni podmornici. "Nismo seznanjeni z dogodkom, ki ga omenjate, in trenutno nimamo nobenih informacij," je odgovoril na vprašanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje