
Reševalci, med katerimi je tudi veliko prostovoljcev, ki pomagajo brez vsakršne opreme, se že več dni trudijo, da bi izpod ruševin rešili morebitne preživele.
Oblasti in reševalci sicer opozarjajo, da prave razsežnosti petkovega potresa, ki je imel magnitudo 7,7, še niso znane. Število mrtvih v Mjanmaru je naraslo na 2056, še 3900 je ranjenih. 270 ljudi še vedno pogrešajo.
V tajski prestolnici Bangkok je potres terjal najmanj 19 smrtnih žrtev, od tega jih je 11 umrlo v zrušenju stolpnice.
Zgodaj zjutraj v ponedeljek je prišla pozitivna novica, saj so izpod ruševin hotela Great Wall Hotel v Mandalaju po petih urah reševanja živo izkopali žensko. Njeno zdravstveno stanje je stabilno. Novico je sporočilo kitajsko veleposlaništvo v Mjanmaru, saj je Kitajska ena izmed več držav, ki so na prizadeto območje poslale reševalne ekipe in opremo za pomoč, je poročal Guardian.
V nedeljo je reševalcem iz porušene stanovanjske zgradbe v Mandalaju sicer uspelo osvoboditi tudi nosečnico, ki je bila ujeta več kot dva dni. Da so jo lahko potegnili na dan, so ji morali amputirati nogo, a je kmalu zatem umrla.
Uničena in poškodovana infrastruktura
Reševalcem delo otežuje pomanjkanje opreme, prav tako se spopadajo z izpadi električne energije in komunikacijskih sredstev, uničenimi mostovi in cestami.
Ameriški geološki center je sporočil, da bi lahko po njihovih izračunih samo v Mjanmaru potres zahteval okoli 10.000 žrtev, gospodarska škoda v državi pa bi lahko presegla letni BDP države.
Konec tedna je na prošnjo vladajoče vojaške hunte v državo začela prihajati tudi tuja pomoč. Na poziv so se poleg Kitajske odzvali Rusija, Indija, Tajska, Malezija in Singapur. ZDA pa so prek mjanmarskih humanitarnih organizacij obljubile dva milijona dolarjev sredstev.
Galerija: Reševanje v Mandalaju v Mjanmaru.
V Bangkoku v porušeni stolpnici še iščejo delavce
Reševalna akcija še vedno poteka tudi v tajski prestolnici Bangkok, ki je sicer od središča potresa oddaljena več kot tisoč kilometrov. V 30-nadstropni stolpnici, ki je bila še v gradnji in se je zaradi potresa porušila, naj bi bilo ujetih še 76 delavcev.

Mnoge stavbe v mestu imajo razpoke, zato so iz njih evakuirali več tisoč ljudi.
"Kompleksna humanitarna kriza"
Potres z magnitudo 7,7 je v petek stresel osrednji del Mjanmara, ki mu je sledil še popotresni sunek z magnitudo 6,7. Najhuje je bilo prizadeto mesto Mandalaj v bližini žarišča. Tako v Mjanmaru kot na Tajskem so razglasili izredne razmere.
Mednarodna federacija Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) je v nedeljo sporočila, da so humanitarne potrebe v Mjanmaru iz ure v uro večje. "To ni le nesreča, ampak kompleksna humanitarna kriza, ki se nalaga na že obstoječe ranljivosti," je dejal direktor IFRC-ja za Azijo in Pacifik Alexander Matheou.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je objavila nujen poziv, da potrebuje osem milijonov dolarjev (7,4 milijona evrov) za zagotavljanje življenjsko pomembne oskrbe poškodovancev, preprečevanje izbruhov bolezni in ponovno vzpostavitev osnovnih zdravstvenih storitev v naslednjih 30 dneh.
Mjanmar se je že pred potresom spopadal z obsežno politično in humanitarno krizo, saj tam že štiri leta poteka državljanska vojna, ki jo spremlja huda gospodarska kriza.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje