"Predsednik je odločitev sprejel v interesu javne varnosti, varovanja javnega reda in vzdrževanja oskrbe in storitev," so sporočili iz predsednikovega urada. Rajapaksa je izredne razmere sicer razglasil po petkovi splošni stavki, na kateri so ga sindikati pozvali k odstopu.
Noč v prestolnici Colombo po razglasitvi izrednih razmer je bila mirna. Še v noči s četrtka na petek so po državi sicer potekali množični protesti, proti katerim je policija posredovala s solzivcem. Unicef je izrazil zaskrbljenost, ker so bili med prizadetimi zaradi solzivca tudi otroci.
Šrilanška opozicija in tuje države so obsodile vnovično razglasitev izrednih razmer, ki omogočajo napotitev vojske na ulice in aretacije brez sodnega naloga. "Glasovi mirnih državljanov morajo biti slišani," je tvitnila ameriška veleposlanika v Šrilanki Julie Chung.
Rajapaksa je izredne razmere prvič razglasil v začetku aprila, po protestu pred njegovim domovanjem. Po takratni razglasitvi izrednih razmer je vlada ugasnila spletna družbena omrežja, da bi s tem preprečila organizacijo novih demonstracij.
Kljub izrednim razmeram in policijski uri so se shodi nadaljevali. Protestniki na ulicah izražajo nezadovoljstvo zaradi pomanjkanja hrane, goriva in zdravil ob vse višji inflaciji.
Država razglasila plačilno nesposobnost
Šrilanka z 22 milijoni prebivalcev se v zadnjih mesecih spopada z najhujšo gospodarsko krizo od osamosvojitve. Pred tremi tedni so razglasili plačilno nesposobnost, saj je država po pandemiji covida-19, ki je prekinila prihodke iz turizma, vse dražji nafti in znižanja davkov, ostala s samo 50 milijoni dolarjev tujih rezerv. Mednarodni denarni sklad (IMF) so zaprosili za pomoč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje