Po torkovih uradnih podatkih oblasti na Kitajskem se novi koronavirus, ki ga WHO označuje z 2019-nCoV, še naprej širi, število žrtev in okuženih še naprej narašča in spravlja najštevilčnejšo državo na svetu v vse večje škripce.
Epidemija z več žarišči
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v torek sporočila, da izbruh novega koronavirusa, ki se je iz Kitajske razširil v več kot 25 držav, še ni pandemija. "Trenutno nismo v pandemiji," je v Ženevi sporočila vodja oddelka WHO-ja za pripravljenost na svetovno nevarnost nalezljivih bolezni Sylvie Briand. "Smo v fazi epidemije z več žarišči," je dodala.
Kitajske oblasti so sprejele drastične ukrepe za ustavitev širjenja virusa, ukrepe pa so sprejele tudi druge prizadete države. "Upamo, da bomo z ukrepi v Hubeju in tudi drugje, kjer so zaznali primere, lahko ustavili prenašanje in se znebili tega virusa," je še povedala predstavnica WHO-ja.
Prvič občutno več ozdravljenih kot mrtvih
Vključno s prvo smrtno žrtvijo v Hongkongu je na Kitajskem zaradi 2019-nCoV umrlo 426 ljudi (in še en Kitajec na Filipinih). Število smrtnih žrtev je v enem dnevu naraslo za 65. Z novim koronavirusom je uradno okuženih 20.471 (+3.235) ljudi, od tega jih je 2.788 (+492) v kritičnem stanju. Ob tem je še 23.214 (+5.072) sumov okužb, za katere se še čaka na izide testiranj.
Spodbudna novica je, da je število uradno ozdravelih in odpuščenih iz bolnišnic prvič močno preseglo število žrtev: s ponedeljka na torek je bilo kot zdravih odpuščenih 162 ljudi, skupno je po 2019-nCoV ozdravelo 637 ljudi.
Partijski vrh opozarja funkcionarje
"Izbruh je velik preizkus za kitajski sistem in sposobnost vladanja. Zbrati moramo pridobljene izkušnje in se iz te lekcije kaj naučiti," je predsednik Ši Džinping poudaril na zasedanju politbiroja kitajske komunistične partije. Zaukazanih je bilo več smernic, posebej so opozorili partijske funkcionarje, da morajo pod grožnjo sankcij narediti vse za preprečitev nadaljnjega širjenja izbruha. Med sklepi so poudarili izboljšanje ukrepov in okrepitev služb za izredne razmere.
Politbiro priznal pomanjkljivosti pri odzivu
"V odgovoru na pomanjkljivosti, ki so bile razvidne ob odgovoru na epidemijo, moramo izboljšati naš sistem za nujni odziv in izboljšati naše sposobnosti pri spopadanju z nujnimi in nevarnimi nalogami," je pisalo v sporočilu stalnega komiteja politbiroja. Stalni komite politbiroja kitajske komunistične partije je po redkem priznanju napake obenem pozval k izboljšavi kitajskega sistema za nujni odziv.
Ob tem so napovedali poostren nadzor in prepoved nad nezakonitimi tržnicami z divjimi in eksotičnimi živalmi. V ponedeljek je bila pri Springer Nature objavljena študija kitajskih virologov, po kateri so netopirji in njihovo zauživanje najverjetnejši izvor 2019-nCoV.
Novi virus bi lahko oslabil svetovno gospodarstvo
Medtem analitiki ocenjujejo, da bi lahko novi virus oslabil že tako upočasnjeno svetovno gospodarstvo. Kot so poudarili, bo kratkoročno nedvomno znižal gospodarsko rast Kitajske, ki vpliva na gospodarsko rast celotne regije.
Če bi se kitajsko gospodarstvo spopadlo z velikimi motnjami, bi se lahko rast dodatno upočasnila, je opozoril glavni ekonomist za trge v razvoju pri analitski hiši Capital Economics Neil Shearing.
"Večje ko bodo motnje na Kitajskem, večja je verjetnost, da se bodo razširile tudi v druge regije," je dejal. Spomnil je, da ima kitajsko gospodarstvo ključno vlogo v številnih svetovnih dobavnih verigah, zato lahko ob težavah sledi učinek domin.
Pri nizozemski banki ING so dodali, da je koronavirus Kitajsko prizadel ravno v času, ko skuša okrevati po trgovinski vojni z ZDA. Bojijo se, da bi tudi brez zapletov zaradi virusa le stežka ohranila gospodarsko rast na trenutnih ravneh.
Glavna ekonomistka francoske banke Societe Generale Michala Marcussen je ocenila, da bi se kitajska gospodarska rast letos lahko znižala za eno odstotno točko. "To bi rast svetovnega gospodarstva avtomatično znižalo za 0,4 odstotne točke," je opozorila.
Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) pa z Rusijo razmišlja o dodatnem zmanjšanju proizvodnje nafte, potem ko so se njegove cene v ponedeljek spustile na najnižje ravni v približno letu dni.
Prva žrtev v Hongkongu
V Hongkongu je medtem zaradi novega koronavirusa umrl prvi bolnik. Gre za 39-letnika iz Hongkonga, ki je obiskal središče izbruha Vuhan nekaj dni pred zaprtjem 11-milijonskega mesta. V Hongkong se je moški vrnil s hitrim vlakom 23. januarja, prve bolečine v mišicah pa je zaznal 29. januarja, v bolnišnično oskrbo pa je bil sprejet 31. januarja.
Karanteni tudi za mesta na vzhodu
Zaradi bojazni pred širjenjem virusa sta v provinci Džeijang na vzhodu države še dve mesti omejili gibanje za meščane. V trimilijonskem mestu Taidžov so zaporo uvedli za celotno mesto. V Hangdžovu, katerega metropolitansko območje šteje kar 22 milijonov ljudi, je omejeno gibanje v treh mestnih okrožjih, med drugim tudi v tistem, kjer so glavne pisarne tehnološkega velikana Alibaba. Omejitev gibanja pomeni, da mora vsako gospodinjstvo ostati za zaprtimi vrati domov, na vsaka dva dni pa lahko gre v nakup nujnih potrebščin le ena določena oseba v gospodinjstvu.
Zaprtje največjih igralnic v Aziji
V Macau so se odločili, da bodo v boju proti novemu koronavirusu za dva tedna zaprli vse igralnice. Macao, nekdanja portugalska kolonija, ki ima kot Hongkong znotraj Kitajske posebni status avtonomnega območja, gosti sicer največje igralniške komplekse na svetu ob Las Vegasu v ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje