"Zgodil se je najresnejši nujni primer v naši državi: na naši fronti za preprečevanje izrednih epidemij se je zgodil preboj. Od februarja 2020 je bila ta fronta trdno varovana dve leti in tri mesece," je poročala uradna tiskovna agencija KCNA.
Okužbo z omikronom so potrdili v Pjongjangu, ob tem pa niso razkrili, koliko ljudi je bilo okuženih in kje so se okužili.
Vzorec je bil odvzet 8. maja, novico pa so objavili na vrhu Delavske stranke, na katerem so razpravljali o odzivih na izbruh epidemije.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je bilo do zdaj med 24,7 milijona prebivalcev Severne Koreje testiranih le nekaj več kot 60.000, vsi pa so bili 31. marca negativni.
Zavrnitev dobave cepiv
Prva potrjena okužba z novim koronavirusom bi lahko povzročila veliko krizo v državi.
Zunanji opazovalci opozarjajo, da je Severna Koreja zavrnila izvajanje programa cepljenja proti covidu-19 in lani tudi ponudbe mednarodne skupnosti za dobavo milijonov odmerkov cepiv podjetja AstraZeneca in kitajskega proizvajalca Sinovac, poroča britanski BBC.
Severnokorejski vodja Kim Džong Un je tako odredil strogo zaprtje vseh regij za preprečitev širjenja virusa, k mobilizaciji pa je bilo pozvano medicinsko osebje. "Preprečitev epidemije na državni ravni bo na najvišji ravni nujnega sistema za epidemijo," je še poročal KCNA.
Južna Koreja ponudila pomoč
Severna Koreja v vsem tem času ni potrdila okužbe s covidom-19, pa čeprav je različica omikron razširjena v sosednji Južni Koreji in na Kitajskem.
Južnokorejska vlada je ob v odzivu na novico obnovila ponudbo za humanitarno pomoč Pjongjangu, ki pa se na ponudbo še ni odzval.
Strah pred pomanjkanjem hrane
Severna Koreja se je proti covidu-19 borila predvsem z zaprtjem svoje meje, kar je storila med prvimi državami januarja 2020. Vendar je to tudi preprečilo, da bi v državo prišle osnovne zaloge, kar je povzročilo pomanjkanje hrane in propadanje gospodarstva.
Profesor Lim Eul Čul z južnokorejske univerze Kjungnam je za Reuters dejal, da bi neuspeh pri zajezitvi epidemije v Severni Koreji lahko pomenil "neprecendenčno krizo za režim Kim Džong Una".
Čeong Seong Čang z inštituta Sejng pa je opozoril, da bi splošno zaprtje države lahko imelo resne posledice, saj bi se Severna Koreja lahko znova spopadala s pomanjkanjem hrane.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje