Raziskava, ki jo je objavila Zveza zaskrbljenih znanstvenikov, kaže, da je v preteklih petih letih 150 znanstvenikov v najmanj 435 primerih na lastni koži občutilo vmešavanje v njihovo delo.
Dele njihovih poročil je Bela hiša prirejala svojim dvomom glede napovedanih posledic človekovega vpliva na podnebne spremembe. Med drugim so morali znanstveniki izpuščati besede, kot so podnebne spremembe in vsesplošno segrevanje.
Poročila skozi roke naftnega lobista
Nekdanji vladni znanstvenik Rick Piltz, ki je leta 2005 odstopil zaradi zahtev po omilitvi izsledkov o segrevanju ozračja, je pred kongresnim odborom za vladne reforme dejal, da je bil pri prirejanju poročil med dejavnejšimi nekdanji član administracije Phil Cooney, ki je, še preden je postal vodja sveta za kakovost okolja, opravljal delo lobista za Ameriški naftni inštitut. Po odhodu iz Bele hiše je Cooney odšel v službo k naftnemu velikanu ExxonMobil.
Piltz je dejal, da so dokumenti o podnebnih spremembah šli vedno najprej k Cooneyju v pregled in potrditev. Demokratski kongresnik Henry Waxman je odboru dejal, da se je Bela hiša izmikala posredovanju teh dokumentov, da bi preučili obtožbe o prirejanju. S prirejanjem poročil so ameriške oblasti sejale dvome o znanstveni srenji, ki si še ni povsem enotna, koliko človek vpliva na spremembe podnebja.
Bush ostaja neodločen
Ameriški predsednik George Bush je dolgo vztrajal, da skrb za okolje ne sme ogroziti gospodarske rasti, vendar je v zadnjem času omilil svoja stališča, najprej lani, ko je prvič priznal, da so podnebne spremembe realnost in da so v mnogočem posledica človekovega delovanja.
V nagovoru državi pred tednom dni je Bush podnebne spremembe označil za resen izziv, ki bi ga morali reševati z večjo uporabo drugih virov energije. Vseeno pa ni pozval k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov, ki so eden izmed glavnih krivcev za vsesplošno segrevanje.
Poročilo ne prinaša nič dobrega
Razprave o podnebju so se še okrepile pred dolgopričakovanim poročilom ZN-a o podnebnih spremembah, ki ga je pripravljalo okoli 500 znanstvenikov in ga bodo v petek predstavili v Parizu.
V poročilu naj bi bilo navedeno, da je po letu 1950 človek glavni vzrok za segrevanje ozračja. Med drugim bodo opozorili na zvišanje gladine morja v naslednjih desetletjih, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice predvsem za prebivalstvo obalnih predelov sveta.
G.V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje