Protesti proti novi medijski zakonodaji so v Turčiji potekali že junija. Foto: Reuters
Protesti proti novi medijski zakonodaji so v Turčiji potekali že junija. Foto: Reuters

Beneška komisija, ki svetuje Svetu Evrope glede ustavnih vprašanj, je sporočila, da so predvidene zaporne in druge kazni v zakonodaji nesorazmerne z njenimi cilji in bi lahko vodile v "arbitrarno omejevanje svobode izražanja".

Vlada predsednika Recepa Tayyipa Erdogana trdi, da bo novi zakon o medijih obravnaval napačne informacije v tisku in na družbenih medijih.

Njegova vladajoča Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) in zavezniki imajo v parlamentu udobno večino in naj bi zakonodajo sprejeli že prihodnji teden. Prejšnji teden so sprejeli prvih 15 členov, razpravo bodo nadaljevali v torek.

Kritiki zakonodaje, med njimi turške opozicijske stranke in novinarji, ki so prejšnji protestirali, so zaskrbljeni predvsem zaradi člena, v katerem piše, da tistim, ki širijo lažne informacije o varnosti Turčije, da bi "ustvarili strah in motili javni red", grozi od enega do treh let zapora.

"Poseg v svobodo izražanja"

"(Beneško) Komisijo še posebej skrbijo morebitne posledice takšne določbe, in sicer 'ohlajevalni učinek' na novinarstvo in povečana samocenzura, ne nazadnje tudi zaradi prihajajočih volitev junija 2023," so zapisali v 23-stranskem poročilu.

Turški predlog zakona "predstavlja poseg v svobodo izražanja", ki jo varuje Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP), so še poudarili.

Turške poslance so pozvali, naj razjasnijo pomen izrazja v predlogu zakona in zavrnejo osnutek amandmaja, o katerem so razpravljali prejšnji teden.
V demokratični družbi obstajajo alternativni nekaznivi načini za boj proti dezinformacijam, je še zapisala Beneška komisija.

Družbena omrežja morajo predati podatke kršiteljev

Predlog zakona bi nadaljeval desetletja trajajoče zatiranje svobode govora in medijev pod Erdoganom, ki ga naslednje leto čakajo tesne predsedniške in parlamentarne volitve. Nevladne organizacije redno opozarjajo na krčenje svobode medijev v Turčiji, ki je na letošnjem seznamu Novinarjev brez meja o svobodi medijev med 180 državami na 149. mestu.

Zakonodaja med drugim določa tudi, da morajo družbena omrežja in spletne strani izročiti podrobnosti o uporabnikih, ki širijo tovrstne informacije.

Turčiji grozi izključitev iz Sveta Evrope

Evropska komisija za demokracijo skozi pravo, ki je bolje poznana kot Beneška komisija, je svetovalni organ Sveta Evrope o ustavnih vprašanjih. Turčiji medtem grozi izključitev iz Sveta Evrope zaradi sodbe ESČP-ja, da ni upoštevala prejšnje sodbe iz leta 2019, ki je zahtevala izpustitev filantropa Osmana Kavalaja.