![Berlusconi trdi, da bi predčasne volitve pripeljale do politične nestabilnosti, ki bi vodila do gospodarske krize, kot jo doživljajo v Grčiji in na Irskem. Foto: Reuters](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2010/12/13/64750695_silvio-berlusconi.jpg)
Berlusconi je med nagovorom v senatu dejal, da Italija potrebuje operativno kontinuiteto in da bi z nezaupnico njegovi vladi ustvarili "krizo v temi". Tisti, ki si za to prizadevajo, ne bodo zmogli sestaviti nove vlade, je še dodal. Poudaril je, da Italija v turbulentnih časih gospodarske krize nujno potrebuje politično stabilnost, zato je rušenje vlade označil za "politično norost", saj bi to Italijo pahnilo v nestabilnost.
Italijanski premier je ob začetku razprave o (ne)zaupnici pozval k novemu "paktu" opozicijskih krščanskih demokratov (UDC) in članov "odpadniškega" gibanja Prihodnost in svoboda Gianfranca Finija. Ob tem je izrazil pripravljenost na pogovore s Finijem glede njegovih zahtev o novi volilni zakonodaji. "Vse je mogoče, razen koalicije z opozicijo, kar bi bila izdaja volivcev," je dejal.
"Italija ni težava, je del rešitve"
"Rad bi ponovno oblikoval zavezništvo zmernih sil, ki so bile zametek našega političnega delovanja," je dejal Berlusconi. Če bi njegova vlada padla, bi bila to "izdaja" volivcev, ki so leta 2008 prepričljivo glasovali za desnosredinsko zavezništvo v njegovi stranki Ljudstvo svobode, je še menil.
Berlusconi je znova naštel dosežke njegove vlade in napovedal, kako pomembne naloge jo še čakajo, predvsem projekti na področjih gospodarstva in vzpostavljanja federalizma, pa tudi na področju varnosti in krepitve investicij na jugu Italije. Poudaril je, da Italija ni del gospodarskih težav Evrope, temveč da je postala del rešitve.
Predsednik poslanske zbornice Fini je Berlusconija pozval k odstopu, kar pa je premier odločno zavrnil. Dejal je, da ne bo odnehal in se ne bo pustil izsiljevati.
Preiskava o podkupovanju poslancev
Če bodo poslanci – predvidoma v torek – izglasovali nezaupnico vladi, bodo sledile predčasne volitve, je dejal italijanski premier, ki je svojo ponudbo o "paktu" ponovil tudi v spodnjem domu parlamenta, poslanski zbornici. V senatu naj bi imela vlada zadostno podporo, v poslanski zbornici pa naj bi bilo glasovanje veliko bolj tesno, odločal naj bi glas ali dva.
Fini, ki meni, da zaradi številnih škandalov in spodrsljajev Berlusconi ni primeren za vodenje italijanske vlade, pravi, da ima dovolj glasov za nezaupnico vladi. Medtem so v Italiji sprožili preiskavo o domnevnem podkupovanju poslancev, da bi glasovali za Berlusconija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje