Tako radikalen ukrep je vlada sprejela na svoji prvi seji, za katero si je izbrala Neapelj, kjer se že nekaj mesecev utapljajo v smeteh, ki so dobesedno preplavile ulice.
Zaradi zasedanja vlade premierja Silvia Berlusconija so mestne oblasti središče Neaplja očistile smeti in poostrile varnostne ukrepe okoli občinske stavbe, kjer so se zbrali ministri. Na seji so sprejeli ukrepe, s katerimi bodo skrajšali postopke za gradnjo odlagališč odpadkov, omogočili uporabo vojaških zemljišč za odlaganje smeti in določili posebenga državnega sekretarja, katerega edina naloga bo ukvarjanje s smetmi.
"Kraji in zmogljivosti, povezane z odlaganjem odpadkov, bodo razglašeni za območja strateškega nacionalnega interesa, ki bodo dejansko postala vojaška območja, varovali pa jih bodo pripadniki oboroženih sil," je oznanil Berlusconi po seji vlade.
Čeprav vzroki za smetarsko krizo segajo že več kot desetletje nazaj, pa so od lanske pomladi razmere postale skoraj nevzdržne, saj se na ulicah kopičijo smeti, zaradi česar prihaja do onesnaženosti zraka, obolelosti otrok in upadanja števila turistov. Pri vzrokih za krizo ima prste vmes tudi vplivna krajevna mafija Camorra, ki nadzoruje nezakonita odlagališča smeti.
Zaradi ignorance oblasti je domačinom v zadnjih tednih prekipelo in so začeli zažigati smeti na ulicah ter celo s kamenjem obmetavati gasilce, ki so prišli gasit. Tudi na prvo sejo vlade v njihovem mestu domačini ne gledajo nič kaj optimistično in menijo, da gre le za propagandni trik, od katerega ne bo skorajšnjih učinkov.
Na prepihu tudi Romi
Smetarska kriza pa ni bilo edino pereče vprašanje na prvi seji desnosredinske vlade, ki si je za svoje cilje zadala omejitev števila tujih priseljencev v državi, še posebej Romov, ki jih skrajni desničarji in nekateri mediji prikazujejo kot kriminalno težavo, medtem ko Evropska unija opozarja, da lahko takšen odnos pripelje do razrasta ksenofobije in rasizma.
Prav Neapelj je bil v zadnjih dneh prizorišče nasilnih napadov na nezakonita romska naselja. Policija je morala tako evakuirati eno od teh naselij, potem ko so v njem domači skrajneži podtaknili ogenj, saj naj bi po poročanju medijev tamkajšnja Romkinja poskusila ugrabiti italijanskega dojenčka.
Notranji minister Roberto Maroni iz Severne lige, ki je izrazito nenaklonjena tujim priseljencem, je vladi predstavil predloge, ki jih je ta tudi sprejela, po katerih bo nezakonito priseljevanje kaznovano z zaporom, za priseljence, ki zagrešijo kriminalna dejanja, pa so predvidene strožje kazni.
Med drugim bo za Rome, ki svoje otroke silijo v prosjačenje, zagrožena kazen do treh let zapora, ljudem, ki bodo nezakonitim priseljencem oddajali stanovanja, pa se bo zasegla lastnina. Otežilo se bo tudi pridobivanje državljanstva za tuje zakonske partnerje, saj bodo ti za pridobitev po novem potrebovali dve leti, če živijo v Italiji, in tri leta, če prebivajo v tujini.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje