78-letni politik, ki je Peru vodil med letoma 2001 in 2006, je glede na obtožbe tožilstva od brazilskega gradbenega podjetja Odebrect sprejel podkupnino 35 milijonov ameriških dolarjev.

Toleda so pred petimi leti na podlagi perujskega naloga za prijetje aretirali v Kaliforniji, kjer je živel in delal več let po odhodu s položaja, lani pa so ga izročili Peruju.

Sodišče ga je zaradi sprejemanja denarja od brazilskega podjetja obsodilo na 20 let zapora, kolikor je zahtevalo tožilstvo. Podkupnino naj bi sprejel v zameno za naročilo gradnje avtoceste med Riom de Janeirom in Limo.

Obtožbe je ves čas zanikal in trdil, da je žrtev političnega pregona. Tudi pretekli teden je Toledo, ekonomist z doktoratom z univerze Stanford, vztrajal, da je nedolžen, in pozival k prizanesljivosti, češ da ima raka in težave s srcem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Podjetje Odebrecht, ki se je vmes preimenovalo v Novonor, je priznalo, da je funkcionarjem po vsej Latinski Ameriki in v ZDA izplačalo na milijone dolarjev podkupnin, da bi si zagotovili pogodbe z vladami.

Še en nekdanji predsednik Peruja, Alan Garcia, je leta 2019 naredil samomor med poskusom aretacije v zadevi Odebrecht. S podjetjem povezana preiskava pa poteka tudi proti nekdanjima predsednikoma Pedru Pablu Kuczynskemu in Ollanti Humali.