"Izdali so naloge za aretacijo, a to ni dovolj. Te kriminalce bi morali obsoditi na smrtno kazen," je dejal o izraelskem premierju Netanjahuju in nekdanjem obrambnem ministru Galantu. ICC je zaradi domnevnih vojnih zločinov, storjenih med napadom palestinskih borcev na Izrael 7. oktobra lani in izraelsko ofenzivo v Gazi, v četrtek izdal tudi nalog za prijetje Hamasovega poveljnika Mohameda Deifa.
Iran v Gazi podpira palestinsko gibanje Hamas, v Libanonu pa tamkajšnje gibanje Hezbolah, ki se borita proti izraelski ofenzivi.
Sodišče je v svoji odločitvi navedlo, da obstajajo "utemeljeni razlogi", da sta Netanjahu in Galant odgovorna za vojne zločine, kot so umori, preganjanje in stradanje v okviru "obsežnega in sistematičnega napada na civilno prebivalstvo Gaze".
Odločitev sodišča je v Izraelu naletela na ogorčenje, tamkajšnji politični vrh pa jo je označil za sramotno in absurdno. Izrael je ob tem tudi zavrnil pristojnosti sodišča, ki ima sedež v Haagu.
Prebivalci Gaze pa so izrazili upanje, da bo to pripomoglo k prenehanju nasilja in k privedbi odgovornih za vojne zločine pred sodišče.
V skladu z odločitvijo ICC-ja bodo morale države podpisnice Rimskega statuta, ki je pravna podlaga sodišča, Netanjahuja, Galanta in Deifa (zanj trenutno ni jasno, ali je še živ) ob morebitnem vstopu na njihovo ozemlje prijeti in jih izročiti sodišču. Nekatere države, kot je Madžarska, so že napovedale, da tega ne bodo spoštovale. Tudi v Nemčiji in Franciji so do odločitve sodišča zadržani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje