Delegaciji sta se sešli v omanski prestolnici Maskat. Foto: Reuters
Delegaciji sta se sešli v omanski prestolnici Maskat. Foto: Reuters

Posebni odposlanec predsednika Donalda Trumpa za Bližnji vzhod Steve Witkoff in iranski zunanji minister Abas Aragči sta v prisotnosti omanskega zunanjega ministra Sajida Badra Al Busaidija "na kratko govorila", poročanje iranske televizije povzema AP.

Kot je za iransko televizijo še dejal Aragči, bo drugi krog pogovorov "verjetno potekal" prihodnjo soboto, 19. aprila. Delegaciji se morda ne bosta sešli v Omanu tako kot tokrat, a bodo pogovori še vedno potekali pod omanskim okriljem. Njihov namen je razprava o širšem okviru morebitnega sporazuma, navaja Reuters. "Nobena od strani si ne želi brezplodnih pogovorov oziroma pogovorov, s katerimi bi zapravljali čas," je izjavil Aragači. Po njegovih besedah so se na današnjem srečanju "zelo približali osnovi za vsebino pogajanj". "Če nam bo na naslednjem srečanju uspelo dokončati dogovor, bomo naredili velik korak naprej," je še povedal v izjavi za iransko televizijo.

Omanski zunanji minister Al Busaidi je po koncu srečanja na omrežju X sporočil, da so "pogajanja s skupnim ciljem sklenitve pravičnega in zavezujočega sporazuma potekala v prijateljskem vzdušju". Pogajanja naj bi nekaj več kot dve uri potekala v ločenih prostorih, pri čemer so omanski uradniki posredovali sporočila med obema delegacijama.

Aragči je pred srečanjem potrdil, da bodo pogovori potekali prek posrednikov in da bodo obravnavali le iranski jedrski program, ne pa tudi raketnega programa ali drugih vprašanj, povezanih z iransko podporo oboroženim skupinam v regiji.

Po prihodu v omansko prestolnico Maskat se je Aragči sešel s tamkajšnjim kolegom Sajidom Badrom Al Busaidijem in ga seznanil s ključnimi stališči Irana. Foto: Reuters
Po prihodu v omansko prestolnico Maskat se je Aragči sešel s tamkajšnjim kolegom Sajidom Badrom Al Busaidijem in ga seznanil s ključnimi stališči Irana. Foto: Reuters

"Naš namen je doseči pošten in časten dogovor," je dejal Aragači, ki meni, da obstaja možnost za uspešna nadaljnja pogajanja, če bo takšen tudi pristop ZDA. Pogovori se osredotočajo na zmanjšanje regionalnih napetosti, izmenjavo zapornikov in omilitev sankcij v zameno za odstop od plemenitenja urana. Iranske oblasti so do zdaj sicer večkrat izrazile dvom o možnosti dogovora, zato je, kot navaja AP, današnje, četudi kratko srečanje med državama, med katerima je precej napetosti, dober znak.

V Washingtonu so v zadnjih dneh govorili, da pričakujejo neposredna pogajanja in da si prizadevajo, da bi ta vključevala razpravo o balističnih raketah ter regionalnem vplivu islamske republike. Pogovori potekajo v času povečanih napetosti med stranema, potem ko je Trump večkrat zagrozil, da so ZDA v primeru neuspešnih pogajanj proti Iranu pripravljene uporabiti vojaško silo.

Trump je nato v petek na krovu predsedniškega letala Air Force One dejal, da si želi, da bi bil Iran čudovita in srečna država, ki pa ne sme imeti jedrskega orožja.

Trumpov umik iz sporazuma iz leta 2015

Trump je v času svojega prvega predsedniškega mandata leta 2018 umaknil ZDA iz jedrskega sporazuma, sprejetega leta 2015, s katerim se je Iran zavezal, da bo omejil svoj jedrski program v zameno za odpravo zahodnih sankcij.

Iran se je dogovora držal še približno eno leto po tem, nato pa je začel tudi sam vse pogosteje kršiti svoje zaveze, na kar so se zahodne države odzvale s krepitvijo sankcij proti državi.

Zahodne zaveznice na čelu z ZDA že leta obtožujejo Iran, da si prizadeva za razvoj jedrskega orožja, kar Teheran zanika in vztraja, da dejavnosti bogatenja urana izvaja izključno v miroljubne namene.

Prvi krog pogajanj med delegacijama ZDA in Irana o jedrskem programu