Kot poroča Al Džazira, se izraz nakba nanaša na sistematično etnično čiščenje tretjine takratnega palestinskega prebivalstva s strani sionističnih paravojaških sil med letoma 1947 in 1949 in skoraj popolno uničenje palestinske družbe.
Iz mest in vasi je bilo pregnanih okoli 750.000 od okoli 1,9 milijona Palestincev, da bi omogočili prihod novih judovskih priseljencev z namenom vzpostavitve judovske demografske večine na ozemlju nastajajoče države, ki se danes označuje za "judovsko".
S podporo Združenega kraljestva so sionistične sile 14. maja 1948, takoj po preteku britanskega mandata, na ozemlju Palestine ustanovile Izrael, kar je sprožilo prvo arabsko-izraelsko vojno.
V vojni so sionistične milice pregnale več sto tisoč Palestincev in zasedle 78 odstotkov celotne Palestine, preostanek pa je bil razdeljen na današnja Zahodni breg (vključno z Vzhodnim Jeruzalemom) in Gazo. Obe območji je Izrael zasedel v vojni, ki jo je sprožil leta 1967, ozemlji pa sta še danes pod izraelsko vojaško okupacijo.
Spopadi so trajali do januarja 1949, ko je bil sprejet dogovor o premirju med Izraelom in Egiptom, Libanonom, Jordanijo in Sirijo. Takrat vzpostavljena linija, t. i. zelena črta, je priznana kot meja med Izraelom in Zahodnim bregom.
Med letoma 1947 in 1949 so sionistične vojaške skupine napadale večja palestinska mesta in uničile okoli 530 vasi. V več pokolih je bilo ubitih okoli 15.000 Palestincev.
9. aprila 1948 so sionistične sile izvedle enega najbolj zloglasnih pokolov te vojne, in sicer v vasi Deir Jasin na zahodnem obrobju Jeruzalema. Pripadniki sionističnih milic Irgun in Sternova tolpa so ubili več kot 110 moških, žensk in otrok.
Danes v taboriščih šest milijonov ljudi
Danes v najmanj 58 begunskih taboriščih v Palestini in v okoliških državah živi okoli šest milijonov palestinskih beguncev, prvotnih izgnanih in njihovih potomcev. Izrael jim ne dovoli vrnitve na njihove domove (ali prizna odškodnin), saj vztraja, da mora biti večina prebivalstva Izraela judovskega.
Palestinci z nakbo torej zaznamujejo izgubo svoje domovine, opozarjajo pa, da ne gre za dogodek v preteklosti, ampak za proces, ki še traja, kot ponazarja trenutni pregon Palestincev v okupiranem Vzhodnem Jeruzalemu in neprekinjena gradnja nezakonitih judovskih naselbin na zasedenem palestinskem ozemlju.
Z nezakonitimi naselbinami onemogočili neodvisno Palestino
V najmanj 250 naselbinah živi danes že več kot 700.000 judovskih naseljencev, s čimer je Izrael v nekaj desetletjih močno spremenil demografsko sliko palestinskih ozemelj in s strateško razporeditvijo naselbin preprečil oblikovanje povezane in delujoče palestinske države na tem območju.
Ob tem Izrael ruši palestinske domove tako na svojem ozemlju kot na okupiranem območju. Po podatkih ZN-a je Izrael med letoma 2009 in 2022 uničil najmanj 8413 stavb v lasti Palestincev, s čimer je v brezdomce spremenil več kot 12.000 ljudi.
Izrael v zaporih zadržuje okoli 4450 Palestincev, vključno s 160 otroki in 32 ženskami. 530 ljudi je v t. i. administrativnem pridržanju, kar pomeni, da jih Izrael zadržuje v zaporu, ne da bi vedeli, česa so sploh obtoženi in ne da bi stopili pred sodnika. To pridržanje lahko Izrael tudi podaljšuje v neskončnost.
Gaza pod okupacijo in blokado
Posebej nemogoče so razmere v okupirani Gazi, katere zračni prostor, meje in ozemeljske vode so pod izraelskim vojaškim nadzorom. Poleg tega, da je okupirana od leta 1967, je Gaza od leta 2007 tudi pod izraelsko-egiptovsko blokado, obliko kolektivnega kaznovanja po zmagi palestinskega gibanja Hamas na volitvah leta 2006.
Na 365 kvadratnih kilometrov velikem oziroma majhnem ozemlju živi kar dva milijona ljudi. Gazo se označuje za največji zapor na svetu. Izrael izvaja tudi redne napade na to ozemlje pod njegovo okupacijo. Lani maja je v 11 dneh po podatkih ZN-a ubil 261 ljudi, do tega 67 otrok, ranil jih je več kot 2200.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje