Kot je pojasnjeval uradni govorec obrambnega ministrstva Savdske Arabije polkovnik Turki Al Malki, je bilo s severa na savdski rafineriji Hurais in Abkaika izstreljenih skupaj 18 brezpilotnih letalnikov in sedem vodenih izstrelkov oziroma raket, navaja BBC.
Al Malki: Podatki z letalnikov dokazujejo, da so iranski
Al Malki je dejal, da natančni kraj izstrelišča še ugotavljajo, zagotovo pa napad ni bil izveden z juga, torej iz Jemna. Al Malki je nadaljeval, da je rafinerijo Abkaik zadelo 18 brezpilotnih letalnikov, za katere podatki z njihovih računalnikov dokazujejo, da so iranski. Al Malki je na novinarski konferenci pokazal tudi videoposnetek napada enega izmed letalnikov.
"Čeprav se Iranci trudijo, da bi napad pripisali hutijevcem v Jemnu, natančnost napadov presega tehnične zmožnosti hutijevcev," je poudaril Al Malki. Iran sicer odločno zavrača odgovornost za napade.
Iran: Zakaj obrambni sistemi niso preprečili napada?
Svetovalec iranskega predsednika Hesamedin Ašena pa je na Twitterju napisal, da dokazi Riada, ki domnevno dokazujejo vpletenost Teherana v napade, dokazujejo, da Savdijci ne vedo ničesar o izstrelišču brezpilotnih letal in izstrelkov. Dodal je, da ne morejo razložiti, zakaj njihovi obrambni sistemi niso preprečili napada.
Rohani: Sporočilo Savdski Arabiji, naj konča vojno v Jemnu
Iranski predsednik Hasan Rohani je pred tem dejal, da bi morala Savdska Arabija napad na rafineriji nafte dojeti kot sporočilo, naj konča vojno v Jemnu. Izjavo iranskega predsednika je prenašala državna televizija, predsednik Rohani pa ob tem ni neposredno omenil ZDA in Savdske Arabije. Rohani je poudaril, da je za nemire v regiji odgovorna Savdska Arabija, ki v Jemnu vodi koalicijo sil.
Iran je ZDA že poslal diplomatsko noto, v kateri zanika kakršnokoli vlogo pri napadih na savdsko naftno infrastrukturo.
Francija poslala svoje strokovnjake
Savdske oblasti so že sprožile preiskavo in pozvale mednarodne strokovnjake, da se jim pri tem pridružijo.
Na dogodke se je odzvala tudi Francija, ki bo v Savdsko Arabijo poslal svoje strokovnjake. Francoski predsednik Emmanuel Macron je napada na rafinerijo ostro obsodil, kronskemu princu Mohamadu bin Salmanu pa zagotovil, da je Francija zavezana k stabilnosti na Bližnjem vzhodu.
Proizvodnja nafte 'pod nadzorom'
Z iranskega obrambnega ministrstva so znova zanikali vpletenost v napad na rafineriji, zaradi katerih je imela Savdska Arabija prepolovljeno črpanja nafte, kar je dvignilo cene črnega zlata in zdramilo borzna trgovanja. V ponedeljek so cene nafte poskočile za skoraj petino svoje vrednosti, v torek so krepko izgubile, danes pa so se normalizirale, a so še vedno višje kot pred napadi.
Savdski minister za energetiko, princ Abdel Aziz bin Salman, je napovedal, da bo proizvodnja nafte normalizirana do konca septembra. "V zadnjih dveh dneh smo obnovili polovico izgubljene proizvodnje," je dejal in dodal, da bodo črpanje v celoti znova vzpostavili do konca meseca.
Savdska Arabija je pred napadi proizvedla 9,9 milijona sodov dnevno, od tega pa je sedem milijonov sodov izvozila - večinoma v azijske države. Po dogodku je proizvodnja upadla na 5,7 milijona sodov dnevno, kar predstavlja okoli šest odstotkov vse svetovne proizvodnje.
Riad se bo pridružil pomorski koaliciji v Perzijskem zalivu
Savdska Arabija se bo ravno zaradi nedavnega dogodka pridružila mednarodni pomorski koaliciji pod vodstvom ZDA v Perzijskem zalivu, katere cilj je zagotavljati ladjam svobodno plovbo in neovirano mednarodno trgovino. Območje delovanje so Perzijski zaliv, Hormuška ožina, Omanski zaliv in ožina Bab-el-Mandeb.
ZDA iščejo zaveznike za koalicijo potem, ko je Iran v Perzijskem zalivu zasegel dva tuja naftna tankerja kot odziv na britanski zaseg iranskega tankerja na območju Gibraltarja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje