Sirija Svetovni banki dolguje približno 15 milijonov dolarjev. Foto: MMC RTV SLO/Televizija Slovenija
Sirija Svetovni banki dolguje približno 15 milijonov dolarjev. Foto: MMC RTV SLO/Televizija Slovenija

Da je Riad pripravljen odplačati sirski dolg, so za Reuters dejali trije viri, seznanjeni z zadevo.

Sirija Svetovni banki dolguje približno 15 milijonov dolarjev, ta dolg pa mora biti odplačan, da lahko ta finančna ustanova odobri nova sredstva in druge oblike pomoči.

A Siriji primanjkuje deviz, prejšnji načrt za odplačilo dolgov z zamrznjenimi sredstvi v tujini pa se ni udejanjil, sta dejala dva vira, seznanjena z zadevo.

Sorodna novica "Večina ljudi v Siriji ne želi, da bi diktaturo Al Asada zamenjala islamistična diktatura"

Predstavniki Svetovne banke naj bi razpravljali o zagotovitvi sredstev za pomoč pri obnovi sirskega električnega omrežja, ki je bilo med vojno močno poškodovano, pa tudi za podporo pri izplačevanju plač v javnem sektorju, sta dejala vira.

Načrt Riada za odplačilo sirskega dolga predstavlja prvi znani primer finančne podpore Savdske Arabije za Sirijo, odkar so oblast v tej državi decembra lani prevzeli uporniki, ki so z oblasti odstranili predsednika Bašarja Al Asada. Glavna uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam je nekdanja veja Al Kaide v Siriji.

Kot poroča Reuters, je to morda tudi znak, da se bo začela udejanjati ključna podpora zalivskih monarhij za Sirijo, potem ko so bili prvotni načrti, vključno s pobudo Katarja o financiranju plač, zadržani zaradi negotovosti, povezanih z ameriškimi sankcijami.

Prejšnji mesec je Katar oznanil načrt za dobavo plina Siriji prek Jordanije, s čimer bi izboljšali skromno zagotavljanje elektrike. Viri so dejali, da Washington načrt odobrava.

Sirija naj bi ta mesec v Washington na letno pomladno srečanje Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada poslala visoko delegacijo, kar bo prvi obisk predstavnikov Sirije v ZDA po odstavitvi Al Asada.

Medtem ZDA še uveljavljajo stroge sankcije zoper Sirijo, ki so bile sprejete v času vladavine Al Asada.