"Ob nestabilnem in negotovem mednarodnem okolju je Kitajska pripravljena še naprej sodelovati s Sirijo v prijateljskem duhu in ob varovanju mednarodne poštenosti in pravičnosti," je dejal Ši na srečanju v Hangdžou, kjer se bo sirski predsednik v soboto udeležil slovesnega odprtja azijskih iger.
"Kitajska podpira nasprotovanje Sirije tujemu vmešavanju, enostranskemu ustrahovanju in bo podprla obnovo Sirije," je še dejal kitajski predsednik.
Asad skuša po več kot desetletju vojne in diplomatske izolacije pridobiti vlaganja za obnovo razrušene Sirije, ki je še vedno pod zahodnimi sankcijami zaradi nasilnega zatrtja protivladnih protestov leta 2011, po katerih se je razplamtela dolgoletna vojna, v kateri so sodelovali različni regionalni in svetovni akterji.
Ši je dejal, da bo Kitajska okrepila sodelovanje s Sirijo v okviru infrastrukturne pobude Pas in cesta, kar bo po njegovih besedah prispevalo k miru in razvoju v regiji, pa tudi v svetu.
A kot piše Reuters, analitiki dvomijo, da bo med kitajskimi vlagatelji veliko zanimanja za naložbe v Siriji, kjer so varnostne razmere še vedno pereče, država pa v zelo slabem finančnem stanju. Vsako kitajsko podjetje, ki bi se odločilo za vlaganja v Siriji, bi bilo podvrženo tudi ameriškim sankcijam.
Kitajska je v zadnjem času vse bolj dejavna na Bližnjem vzhodu, kjer se je poleg sklepanja poslov, predvsem pri zagotavljanju dobave nafte in plina, bolj intenzivno vključila tudi v diplomatske dejavnosti. Tako je Peking marca letos pomagal pri presenetljivi otoplitvi odnosov med Savdsko Arabijo in Iranom, ki sta po več letih znova vzpostavila diplomatske stike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje