Izrael naj bi napad na iranske jedrske objekte načrtoval za maja. Foto: EPA
Izrael naj bi napad na iranske jedrske objekte načrtoval za maja. Foto: EPA

Po navedbah časopisa New York Times je Izrael Washington prosil za pomoč pri izvedbi napada, a je Trump Netanjahuju med njegovim nedavnim obiskom v Beli hiši dejal, da tega ne podpira. Namesto tega je predsednik ZDA napovedal neposredne pogovore s Teheranom o njegovem jedrskem programu.

Ameriški predsednik Donald Trump je v odgovoru na novinarsko vprašanje ob sprejemu italijanske premierke Giorgie Meloni v Beli hiši dejal, da se mu ne mudi z vojaškim napadom na iranske jedrske zmogljivosti. Ni pa potrdil poročanja New York Timesa, da je preprečil tudi izraelske napade na Iran, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Ne mudi se mi z napadom, ker menim, da ima Iran priložnost, da ima veliko državo. To je moja prva izbira. Če bo druga izbira, bo to mislim zelo slabo za Iran in mislim, da se Iran želi pogovarjati. Upam, da se želijo pogovarjati," je dejal Trump.

Ti se niso zgodili, saj sta se delegaciji ZDA in Irana minuli konec tedna v Muškatu večinoma pogovarjali prek omanskih posrednikov. Ob koncu pogovorov naj bi se ameriški posebni odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff in iranski zunanji minister Abas Aragči sicer na kratko pogovarjala tudi na štiri oči.

Pogovori so potekali v času povečanih napetosti med stranema, potem ko je Trump večkrat zagrozil, da so ZDA v primeru neuspešnih pogajanj proti Iranu pripravljene uporabiti tudi vojaško silo. Drugi krog pogovorov bo predvidoma v soboto v Rimu, v njem pa bodo znova posredovali omanski diplomati.

Trump je Netanjahuja v Beli hiši gostil v začetku aprila. Foto: EPA
Trump je Netanjahuja v Beli hiši gostil v začetku aprila. Foto: EPA

Iran, ki si prizadeva za odpravo zahodnih sankcij, ki hromijo njegovo gospodarstvo, je z zahodnimi silami leta 2015 že sklenil jedrski sporazum, od katerega so ZDA med prvim Trumpovim mandatom leta 2018 enostransko odstopile.

Sorodna novica Trump ob obisku Netanjahuja napovedal neposredna pogajanja z Iranom

Vodja IAEA-ja: Iranu ne manjka veliko do bombe

V Teheran je medtem v sredo prispel generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi, ki je v objavi na družbenem omrežju X potrdil, da se je sestal z Aragčijem. "Sodelovanje z IAEA-jem je nepogrešljivo za zagotavljanje verodostojnih zagotovil o miroljubni naravi iranskega jedrskega programa," je zapisal.

Pred prihodom v Teheran je prvi mož mednarodnega jedrskega nadzornega organa v pogovoru za francoski časnik Le Monde posvaril, da Iranu ne manjka več veliko do jedrske bombe. Kot je dejal, ima namreč islamska republika vse koščke sestavljanke, enkrat pa bi jo lahko sestavila.

Izraelski premier pa vztraja pri tem, da ne bodo dopustili Iranu, da dobi jedrsko orožje. "Kot je premier že večkrat povedal: Izrael ne bo dovolil Iranu, da dobi jedrsko orožje," so sporočili iz Netanjahujevega urada.

Kot so pojasnili, je Netanjahu vodil več operacij, tudi prikritih v boju proti jedrskemu programu Irana, brez katerih bi Teheran dandanes že imel jedrsko orožje. "Ta dejanja so upočasnila iranski jedrski program za skoraj desetletje," so dodali.