"Odločeni smo, da dosežemo prekinitev ognja, ki bo talce pripeljala domov, in to takoj. Edini razlog, da tega ne bi dosegli, je Hamas," je sporočil Blinken ob začetku novega kroga pogovorov, katerih cilj je doseči prekinitev ognja v vojni v Gazi. Ob tem je ponovil svoje besede s torkovega obiska v Amanu, ko je palestinsko gibanje pozval, naj sprejme najnovejši izraelski predlog za prekinitev ognja v Gazi. "Kot smo rekli. Nič več zamud, nič več izgovorov. Čas je zdaj," je dejal pred srečanjem z izraelskim predsednikom Jicakom Hercogom.
Blinken: Napredek pri dostavi pomoči, a premajhen
Blinken je znova pozval tudi k prizadevanjem za dostavo pomoči v Gazo. Pozneje je ocenil, da je napredek pri dostavljanju pomoči v Gazo občuten, a je treba zaradi razmer v Gazi postopke še izboljšati. Ravno med njegovim obiskom v Izraelu je Jordanija opozorila, da dostavo pomoči ovirajo izraelski naseljenci, ki so med drugim napadli jordanski konvoj na poti v Gazo.
Pentagon je medtem sporočil, da gradnja posebnega pomola, ki bo olajšal dostavo pomoči po morju, dobro napreduje – kot je po poročanju Reutersa dajala tiskovna predstavnica Pentagona Sabrina Singh, je končana že dobra polovica pomola.
ZDA ne podpirajo operacije v Rafi, Izrael od nje ne odstopa
Blinken je sicer ob obisku ponovil, da ZDA ne podpirajo napovedane izraelske ofenzive na Rafo. "Ne moremo podpirati vojaške operacije v Rafi brez kakšnega učinkovitega načrta, kako bodo pri tem zaščiteni civilisti. In ne, takšnega načrta nismo videli," je dejal Blinken.
To je ob srečanju povedal tudi izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahu, ta pa je znova zatrdil, da bo Izrael operacijo v Rafi izvedel ne glede na vse. "Ko gre za Rafo – odločeni smo, da bomo odstranili zadnje štiri ali pet Hamasovih bataljonov v Rafi. Naše načrte smo pojasnili tudi sekretarju Blinknu," je dejal tiskovni predstavnik izraelske vojske v izjavi po srečanju.
Načelnik generalštaba izraelske vojske Herzi Halevi je pozneje dejal, da pripravljajo novo ofenzivo na severu Gaze, vendar podrobnosti ni želel razkriti, poroča Reuters.
Hercog: Prioriteta izpustitev talcev
Blinken se je predtem srečal z izraelskim predsednikom Jicakom Hercogom, ki je po navedbah svojega urada poudaril, da je izpustitev talcev, ki jih zadržuje Hamas, trenutno glavna prednostna naloga. Zaveznike je tudi pozval, naj zavrnejo prizadevanja za uporabo Mednarodnega kazenskega sodišča proti njegovi državi zaradi vojne v Gazi.
Te besede Hercoga so bile izrečene le nekaj dni za tem, ko so izraelski mediji poročali, da se izraelske oblasti bojijo, da bi lahko sodišče s sedežem v Haagu zaradi dejanj Izraela na palestinskem ozemlju kmalu izdalo naloge za aretacije.
Pred Blinknovim hotelom v Tel Avivu se je sicer zbralo nekaj svojcev, ki so pozivali k izpustitvi talcev, zato se je ameriški državni sekretar z njimi na kratko srečal. "Ravno sem imel priložnost srečati se z nekaterimi družinami talcev. Z njimi se sicer redno srečujem ob vsakem svojem obisku Izraela, kot se tudi predsednik Biden in številni od mojih kolegov. Rad bi delil z vami, kar sem delil z njimi," je povedal Blinken novinarjem.
"Rekel se jim: pripeljati vaše ljubljene domov je v središču vsega, kar skušamo storiti. In ne bomo odnehali, dokler se ne vrnejo vsi – možje, žene, vojaki, civilisti, mladi in starejši. Na mizi je zelo dober predlog. Hamas mora vanj privoliti in to opraviti. Glede tega smo trdno odločeni in ne bomo se ustavili, dokler ne boste znova z vašimi najdražjimi. Zato, prosim, ostanite močni, ohranjajte vero, z vami bomo prav vsak dan, dokler to ni opravljeno."
Ameriški državni sekretar se je pred obiskom v Izraelu in Amanu v ponedeljek mudil tudi v Riadu. Tam se je s kolegi iz več arabskih in evropskih držav med drugim pogovarjal o prizadevanjih za prekinitev ognja v Gazi in zadnji izraelski predlog za premirje označil za "izjemno velikodušen".
Hamas naj bi na predlog odgovoril "v zelo kratkem času"
Hamas se na predlog še ni odzval, saj predlog za prekinitev ognja še preučuje. Visoki uradnik Hamasa Suhail al Hindi je za AFP povedal, da bo skupina "v zelo kratkem času jasno odgovorila" na predlog, ni pa želel natančno povedati, kdaj naj bi se to zgodilo. Poudaril je tudi, da mora biti vsaka prekinitev ognja trajna.
Dodal je, da je prezgodaj govoriti o tem, ali odposlanci Hamasa menijo, da so na pogajanjih v Kairu dosegli kakršen koli napredek.
Hamas si želi več zagotovil in pojasnil
Kot navaja egiptovski vir blizu pogajanj, si Hamas sicer želi jasnih pogojev za brezpogojno vrnitev razseljenih Palestincev na sever Gaze in zagotovila, da bo druga faza dogovora vključevala postopen in popoln umik vseh izraelskih sil iz Gaze.
Po navedbah vira trenutni osnutek dogovora ne pojasnjuje povsem, kdo bi se lahko vrnil na sever in kako bi se o tem odločalo. Osnutek dogovora vključuje izpustitev 33 bolehnih izraelskih talcev, ki jih zadržuje Hamas, v zameno za 40-dnevno prekinitev ognja in izpustitev več sto palestinskih zapornikov iz izraelskih zaporov.
A pogajanja o prekinitvi ognja je zapletel Netanjahu, ki je v torek dejal, da bo Izrael ne glede na rezultat pogajanj v Kairu s Hamasom izvedel kopenski napad na Rafo. Kot je povedal na srečanju s svojci talcev, namerava to storiti "z dogovorom ali brez njega".
"Vstopili bomo v Rafo in likvidirali tamkajšnje bataljone Hamasa – z dogovorom ali brez njega," je bil jasen skrajno desni izraelski premier, ki ga mednarodna skupnost že dalj časa poziva, naj napada na mesto ne izvede, saj se je tja iz drugih delov enklave zateklo več sto tisoč Palestincev. Naj Rafe ne napade, ga je v telefonskem pogovoru v nedeljo pozval tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki ima sicer velike težave tudi na domačem terenu s študentskimi protesti v podporo Gazi.
Iz Rafe sicer tudi danes poročajo o silovitem izraelskem obstreljevanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje