V napadu na šolo Dar al Arkam je bilo ubitih najmanj 29 ljudi, od tega 18 otrok. Foto: EPA
V napadu na šolo Dar al Arkam je bilo ubitih najmanj 29 ljudi, od tega 18 otrok. Foto: EPA

Medijski urad oblasti v Gazi je sporočil, da je bilo v napadu na šolo Dar al Arkam, ki je bila spremenjena v zavetišče, ubitih 29 ljudi, vključno z 18 otroki, več kot sto je bilo ranjenih.

Tiskovni predstavnik civilne zaščite je dejal, da so šolo zadele najmanj štiri rakete.

Še najmanj štirje ljudje so bili ubiti v izraelskem napadu na šolo Fad v istem delu mesta, v katerem so bile prav tako nastanjene razseljene družine, so za Al Džaziro dejali viri.

Tarča napadov je bila tudi šola Šaban Alrajes v tej soseski, a od tam še ni poročil o žrtvah.

Posnetki s prizorišča napada na šolo Dar al Arkam so "grozljivi," poroča Al Džazira. Njen novinar Hani Mahmud je dejal, da so nekateri posnetki preveč nazorni, da bi jih objavili. Številni ljudje so umrli na kraju napada, drugi so podlegli poškodbam na poti v bolnišnico Al Ahli.

Izraelska vojska je sporočila, da je napadla domnevni poveljniški center v mestu Gaza, v katerem naj bi Hamasovi borci načrtovali napade na izraelske civiliste in vojake. Ni jasno, ali je bil s tem mišljen napad na šolo.

Izraelske sile redno napadajo zavetišča v Gazi, kjer so bile nastanjene razseljene družine.

Tiskovni predstavnik reševalne službe v Gazi je mednarodno skupnost pozval, naj ukrepa in tako ustavi napade izraelske vojske. "Kar se tu dogaja, je budnica za ves svet. Ta vojna in ti pokoli žensk in otrok se morajo nemudoma končati. V Gazi hladnokrvno pobijajo otroke," je dejal.

Napad na obrat za razsoljevanje

Izraelska vojska je bombardirala tudi obrat za razsoljevanje vode na severu Gaze, prav tako v soseski Tufa v mestu Gaza.

Izrael je v preteklosti že napadal vodno infrastrukturo v Gazi in prekinil dobavo elektrike ključnemu obratu za razsoljevanje sredi marca, s čimer je drastično zmanjšal količino pitne vode, ki je na voljo prebivalcem Gaze, medtem ko je Izrael popolnoma onemogočil humanitarno pomoč. Zaradi napadov in blokade v Gazi močno primanjkuje hrane, vode, goriva in zdravil.

Od četrtka zjutraj ubitih več kot 100 ljudi

Zdravstveni viri so za Al Džaziro dejali, da je bilo od jutra v izraelskih napadih ubitih najmanj 34 ljudi, od tega 28 na jugu Gaze.

Zdravstveni viri pa so sporočili, da je bilo od četrtka zjutraj ubitih več kot 100 ljudi, med njimi veliko otrok.

Medijski urad oblasti je opozoril, da ekipe civilne zaščite vse težje odstranjujejo trupla izpod ruševin, saj nimajo ustrezne mehanizacije in vozil.

V izraelskih napadih so pogosto ubiti otroci. Foto: EPA
V izraelskih napadih so pogosto ubiti otroci. Foto: EPA

Grozljivi prizori po helikopterskem napadu na šotorišče

Izraelska vojska je s helikopterjem Apache napadla tudi šotorišče za razseljene ljudi na območju Al Mavasi. Eden od preživelih je za Urad ZN-a za koordinacijo humanitarnih zadev opisal prizore po napadu.

Dejal je, da je vse gorelo. Videti je bilo razkosane otroke, neki ženski je odtrgalo nogo, neki deček je izgubil obe nogi, drugi otrok je izgubil oko, majhni deklici je odtrgalo stopalo.

Izraelska vojska je v preteklosti območje Al Mavasi označila za "varno območje", kamor naj odidejo ljudje, ki jih je pregnala iz drugih delov Gaze. A tudi to območje je bilo stalno tarča izraelskih napadov.

Žbogar: V Gazi smo priča eroziji človeštva

Visoki komisar ZN-a za človekove pravice Volker Türk je dejal, da so izraelske vojaške operacije od 1. marca zahtevale več kot 1200 palestinskih življenj, začasni premor s premirjem, ki je Palestincem omogočil nekaj predaha, pa je uničen.

Predaha zanje ni bilo niti med svetim mesecem ramazanom, je dejal Türk in izrazil zgroženost nad nedavnim napadom na konvoj, v katerem je bilo ubitih 15 humanitarnih in zdravstvenih delavcev. Pozval je k hitri in temeljiti preiskavi ter kaznovanju odgovornih za incident, ki po njegovih besedah vzbuja pomisleke o vojnih zločinih izraelske vojske.

Zgroženost nad dogajanjem je skupaj z drugimi veleposlaniki v Varnostnem svetu v četrtek izrazil tudi slovenski veleposlanik Samuel Žbogar, ki je dejal, da ni mogoče verjeti, da je bil napad na humanitarne delavce napaka.

"Slovenija obsoja vse napade na humanitarne in zdravstvene delavce ter osebje ZN-a. Namerni napadi na udeležence humanitarnih misij so vojni zločin in jih je treba ustrezno preganjati," je dejal.

V nadaljevanju je obsodil pobijanje civilistov od propada premirja v Gazi, zahteval konec izraelskega obleganja Gaze in dostavo humanitarne pomoči, ker je stradanje civilnega prebivalstva prav tako vojni zločin.

V Gazi smo priča eroziji človeštva, je opozoril Žbogar. V razpravi o Bližnjem vzhodu je ostro kritiziral izraelske politike in dejanja v Palestini ter vnovič poudaril, ni vojaške rešitve za to vojno.

Izrazil je zgroženost zaradi novih ukazov o evakuacijah v Gazi in nasilja izraelskih naseljencev na zasedenem Zahodnem bregu. "Zasedba se mora končati, kot je reklo tudi Meddržavno sodišče. Zavračamo zasedbo palestinskih ozemelj in prisilno izseljevanje prebivalstva. Vojaške rešitve ni in več vojne ne prinaša miru nikomur," je dejal Žbogar.