Gaza je po več kot letu dni izraelske vojaške kampanje povsem uničena, večina njenih prebivalcev pa razseljenih. Foto: Reuters
Gaza je po več kot letu dni izraelske vojaške kampanje povsem uničena, večina njenih prebivalcev pa razseljenih. Foto: Reuters

Izraelska vojska je po podatkih tamkajšnjih zdravstvenih oblasti v Gazi od 7. oktobra lani ubila 45.028 ljudi, še 106.962 je bilo ranjenih.

Kljub operacijam izraelskih sil v Libanonu in Siriji njihovi napadi na Gazo ne pojenjajo. Mrtvašnice v razdejani enklavi so samo v zadnjih 24 urah sprejele 52 novih trupel, še 203 ljudje pa so bili v napadih ranjeni.

Pogrešanih je še približno 11.000 ljudi, za katere oblasti predvidevajo, da so pokopani pod ruševinami.

Neznano število Palestincev je umrlo kot posledica pomanjkanja osnovnih dobrin zaradi izraelskih blokad dobav pomoči in uničenja zdravstvene infrastrukture.

Vojno je sprožil vdor oboroženih pripadnikov palestinskega islamističnega gibanja Hamas iz Gaze na jug Izraela 7. oktobra lani, v katerem so palestinski borci ubili približno 1200 ljudi, večinoma civilistov.

Hamas in Izrael sta v 14 mesecih dosegla le en kratkotrajni dogovor o prekinitvi ognja in delni izmenjavi ujetnikov.

Zaradi ogromnega števila žrtev v Gazi je Južna Afrika na Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu vložila tožbo proti Izraelu, ki ga obtožuje genocidnih dejanj nad Palestinci. Sodišče je kot začasen ukrep odredilo, da mora Izrael sprejeti vse ukrepe za preprečitev kršitev konvencije o genocidu in zagotovitev nujno potrebne humanitarne pomoči v Gazi.

Mednarodno kazensko sodišče (ICC) pa je zaradi domnevnih vojnih zločinov novembra izdalo naloge za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa, za katerega Izrael sicer trdi, da ga je ubil.

Število smrtnih žrtev v Gazi preseglo 45 tisoč