Poročilo palestinskega islamističnega gibanja Hamas, izdano v angleščini in arabščini, zagovarja napad na južni Izrael 7. oktobra. V Hamasu so zapisali, da je bil napad "nujen korak in normalen odziv za soočenje z vsemi izraelskimi zarotami proti palestinskemu ljudstvu". Ob tem so se zgodile tudi napake, predvsem zaradi "hitrega propada izraelskega varnostnega in vojaškega sistema ter kaosa, ki je nastal na mejnih območjih z Gazo", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Hamas je v poročilu pozval k "takojšnjemu prenehanju izraelskega obstreljevanja in zločinov etničnega čiščenja, ki jih Izrael izvaja nad celotnim prebivalstvom Gaze", in zavrnil vsakršno mednarodno pobudo, ki bi določala povojno prihodnost v Gazi.
"Poudarjamo, da imajo Palestinci sposobnost, da se sami odločajo o svoji prihodnosti in se organizirajo," so še zapisali in dodali, da nihče na svetu nima pravice, da odloča o njihovi prihodnosti
Več kot 25.000 mrtvih Palestincev
Kot je poročal Guardian, je ministrstvo za zdravje Gaze v nedeljo sporočilo, da je bilo v izraelskih napadih na Gazo od 7. oktobra bilo skupno ubitih 25.105 Palestincev, 62.681 pa jih je bilo ranjenih. Po oceni ministrstva je bilo v zadnjih 24 urah ubitih 178 Palestincev, 293 pa jih je bilo ranjenih.
Vse večji razkol Izraela in zaveznic
Izraelski premier Benjamin Netanjahu še kar kljubuje pritiskom na svojo vlado tako ZDA kot preostalih, ki podpirajo vzpostavitev palestinske države po koncu vojne kot edini način do miru.
ZDA menijo, da je t. i. rešitev dveh držav ključna za dolgoročno stabilnost. A Bela hiša je ta teden priznala, da ameriška in izraelska vlada "očitno gledata na stvari drugače".
Biden je po telefonskem klicu z Netanjahujem v petek novinarjem zatrdil, da je rešitev dveh držav še vedno mogoča. "Obstaja mnogo tipov rešitve dveh držav. Obstaja kar nekaj držav, ki so članice ZN-a, pa nimajo svoje vojske," je dejal ameriški predsednik.
A v soboto je Netanjahu ponovil svoje stališče, ki se ga drži že skoraj vso svojo politično kariero in ga je ponovil tudi ta teden, s čimer je vnesel kar nekaj nelagodja tudi med svoje najtesnejše zaveznice.
"V pogovoru s predsednikom Bidnom je premier Netanjahu ponovil svoje načelo, da mora Izrael, ko bo Hamas enkrat uničen, Izrael prevzeti varnostni nadzor nad Gazo, da bi zagotovil, da Gaza ne predstavlja več grožnje Izraelu, pogoj, ki ni skladen z zahtevo po palestinski suverenosti," so sporočili iz Netanjahujevega urada.
Netanjahujeve izjave so bile dane v času vse večjega razkola znotraj njegove vojne vlade enotnosti, pa tudi z zaveznicami Izraela.
Predstavnik britanske vlade je dejal, da so ga Netanjahujeve izjave "razočarale". “Stališče Velike Britanije je zelo jasno. Rešitev dveh držav z delujočo in suvereno palestinsko državo ob varnem Izraelu je najboljša pot do trajnega miru.”
Izjemno kritičen do Netanjahuja je bil britanski zunanji minister v senci David Lammy: "Njegova zavrnitev palestinske države je moralno napačna. Politično napačna. In proti interesom obeh strani, tako Palestincev kot Izraelcev. Mirno prizadevanje za palestinsko državo je pravičen boj. Kot je dejal Keir Starmer (vodja opozicijskih laburistov, op. a.), gre za neodtujljivo pravico palestinskega ljudstva in edino pot za zagotovitev pravičnega in trajnega miru tako za Izraelce kot Palestince.”
K rešitvi dveh držav je pozval tudi Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres, ki je prepričan, da bi morali vsi prepoznati pravico Palestincev do svoje države. "Vsi morajo priznati pravico palestinskega ljudstva do oblikovanja lastne države," je dejal. "Zavračanje rešitve dveh držav tako za Izraelce kot Palestince in zanikanje pravice palestinskega ljudstva do lastne države sta nesprejemljivi," je dodal.
Guterres je prepričan, da tovrstno zavračanje rešitve dveh držav le še podaljšuje konflikt, ki je postal svetovna grožnja miru in varnosti, obenem pa prispeva k polarizaciji in krepitvi ekstremizma povsod po svetu. Obnovil je tudi pozive k takojšnji prekinitvi ognja na območju Gaze.
"Vojaške operacije Izraela so povzročile množično uničenje in ubile civiliste v takem obsegu, ki ga v obdobju svojega mandata generalnega sekretarja še nisem videl," je dejal.
Protesti po Izraelu
Jezo na Netanjahuja je zaznati tudi na ulicah, čeprav izraelska javnost vojno na splošno še vedno podpira, poroča Guardian. V soboto se je v Tel Avivu, Jeruzalemu, Cezareji in Kar Sabi zbralo več tisoč protestnikov, ki so protestirali proti Netanjahujevi vladi.
V obalnem mestu Tel Aviv so udeleženci shoda zahtevali takojšnje končanje vojne v Gazi, da bi tako dosegli izpustitev še več kot 100 talcev.
"Matere ne bomo žrtvovale svojih otrok v vojni, da bi rešile desnico," se je bral eden od transparentov v Jeruzalemu.
Po prvih krogih izmenjave talcev in zapornikov konec novembra namerava palestinsko gibanje Hamas preostale talce izpustiti šele, ko se bo izraelska vojska umaknila iz Gaze. Netanjahu in več njegovih ministrov medtem vztraja, da bo osvoboditev talcev sledila šele po vojaškem porazu Hamasa.
Odvračanje pozornosti pred notranjim razkolom?
Kritiki menijo, da je spor glede povojne rešitve za Gazo uporabno odvračanje pozornosti pred vse bolj naraščajočimi napetostmi znotraj Izraela glede omejenih dosežkov izraelske operacije v Gazi, še vedno zajetih talcev in odsotnosti dolgoročnega načrta za vodenje palestinske enklave.
“Ta vojna nima cilja in nima prihodnosti, ampak je njeno podaljševanje Netanjahujev način za prelaganje spopadanja z vprašanjem odgovornosti," je povedal neki neimenovani član vladnega kabineta za izraelski časopis Haaretz. “Dokler se protestno gibanje ukvarja z vrnitvijo talcev, se odlagajo protesti, ki se jih zares bojijo, protivladni protesti.”
V treh mesecih in pol vojne v Gazi je bilo v izraelskih napadih ubitih več kot 25.000 Palestincev, od tega večina žensk in otrok, razseljenih je skoraj dva milijona ljudi, večina Gaze je sesuta v prah, v begunskih taboriščih pa se Palestinci spopadajo z lakoto in boleznimi. Kljub temu pa izraelskim silam ni uspelo zajeti ali ubiti še nobenega od voditeljev Hamasa znotraj Gaze.
Več uspeha je imel Izrael zunaj svojih meja – enega visokega predstavnika Hamasa, Saleha Al Arurija, so ubili v Bejrutu na začetku januarja, kmalu zatem je bil ubit eden od voditeljev Hezbolaha, v soboto pa je bilo v napadu na sirsko prestolnico Damask ubitih pet iranskih vojaških svetovalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje