
Opozoril je tudi, da v enklavi divja lakota. "Devet od desetih Palestincev nima dostopa do varne pitne vode. Skladišča ZN in drugih mednarodnih agencij so prazna," je med zaslišanjem povedal Hidžazi, palestinski veleposlanik na Nizozemskem.
Opozoril je, da so bile vse pekarne v Gazi, ki jih podpirajo ZN, prisiljene zapreti svoja vrata. "To so dejstva. Tu je lakota. Humanitarna pomoč pa se uporablja kot vojno orožje," je še dodal.
Izrael namreč od 2. marca blokira dostavo humanitarne pomoči Palestincem v Gazi, kjer primanjkuje hrane in drugih osnovnih dobrin, kar je doslej najdaljša popolna izraelska zapora palestinskega ozemlja ob Sredozemskem morju.
Izrael pri blokadi vztraja, češ da je to edini način za pritisk na palestinsko islamistično gibanje Hamas, od katerega zahteva izpustitev 58 ujetnikov, ki so jih zajeli med napadom 7. oktobra 2023, ki je sprožil vojno v Gazi.

Zaslišanja na ICJ potekajo na zahtevo Generalne skupščine ZN-a, ki je decembra lani sprejela resolucijo, s katero je ICJ zaprosila za svetovalno mnenje o obveznostih Izraela do agencij ZN-a, mednarodnih organizacij ali tretjih držav, da "zagotovijo in olajšajo neovirano oskrbo z nujno potrebnimi zalogami, bistvenimi za preživetje palestinskega civilnega prebivalstva".
Do petka bo odbor 15 sodnikov zaslišal predstavnike 38 držav, palestinske diplomate, uradnike ZN-a in predstavnike Lige arabskih narodov, Organizacije za islamsko sodelovanje in Afriške unije.
Mnenje ICJ-ja ima pravno in politično težo, vendar pa najvišje sodišče ZN-a nima mehanizmov za uveljavljanje svojih odločitev.
"Rafe ni več"
V začetku leta sta se sicer strani dogovorili o premirju, ki je trajalo skoraj dva meseca, nato pa je Izrael 18. marca nadaljeval vojaško ofenzivo v enklavi.
Od začetka kopenske ofenzive sredine marca je Izrael zasedel dele ozemlja in prebivalcem ukazal izselitev, da bi ustvaril "varovalne cone" okoli robov Gaze, vključno s celotnim mestom Rafa, ki predstavlja petino površine ozemlja.
Izraelska javna radiotelevizija Kan je v soboto poročala, da vojska v Rafi vzpostavlja novo "humanitarno območje", kamor bodo civiliste preselili po varnostnih pregledih, da bi preprečili vstop borcem Hamasa.

Po pričevanju prebivalcev izraelska vojska v Rafi ruši stavbe in jih ravna z zemljo. Sami se bojijo, da gre za del načrta, po katerem bi Palestince na izpraznjenem in poravnanem terenu stlačili v ogromno taborišče.
Prebivalci so povedali, da se z mrtvega območja, kjer je nekoč stalo mesto Rafa s 300.000 prebivalci, zdaj nenehno slišijo silovite eksplozije. "Eksplozije nikoli ne zamrejo, podnevi in ponoči, vseskozi se stresejo tla, vemo, da uničujejo domove v Rafi. Rafe ni več," je za Reuters prek SMS-sporočila povedal Tamer, ki prebiva v Gazi in je bil razseljen severneje v Deir Al Bala.
V nedeljo 50 žrtev izraelskih napadov
V nedeljskih izraelskih napadih je po navedbah palestinske civilne zaščite umrlo 50 ljudi, medtem ko jih je bilo od začetka vojne na območju ubitih že več kot 52.000.
Nadaljevanje izraelskih napadov na Gazo je "sprožilo nov pekel" na palestinskem ozemlju, je na varnostni konferenci v Dohi v Katarju opozoril generalni direktor Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Pierre Krähenbühl.
"Gaza doživlja (...) smrt, zaznamujejo jo poškodbe, številne razselitve, amputacije, izginotja, stradanje in odrekanje pomoči ter dostojanstva v velikem obsegu. Ravno, ko so ljudje menili, da si lahko oddahnejo, prepričani, da so preživeli najhujše, se je sprožil nov pekel," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje