Protesti zaradi spopadov s palestinskimi varnostnimi silami in borci v Dženinu. Foto: Reuters
Protesti zaradi spopadov s palestinskimi varnostnimi silami in borci v Dženinu. Foto: Reuters

"Posebni ministrski odbor, ki ga sestavljajo ministrstvo za kulturo, notranje ministrstvo in ministrstvo za komunikacije, se je odločil prekiniti oddajanje in vse dejavnosti satelitskega kanala Al Džazira in njegove pisarne v Palestini," je sporočila palestinska tiskovna agencija Vafa.

Odločitev naj bi sprejeli, ker Al Džaziri očitajo širjenje lažnih informacij, podžiganje, hujskaštvo in vmešavanje v palestinske notranje zadeve.

Al Džazira je odločitev obsodila in obtožila palestinske oblasti, da skušajo televizijsko mrežo odvrniti od tega, da bi poročala o stopnjevanju dogajanja na okupiranem palestinskem ozemlju, med drugim v begunskem taborišču Dženin. Očitajo ji tudi podobna dejanja proti svojim zaposlenim, kot jih izvaja Izrael.

Napetosti med televizijsko mrežo in stranko Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ki vlada na Zahodnem bregu, so se okrepile v zadnjih tednih, potem ko je televizija poročala o spopadih med palestinskimi varnostnimi silami in oboroženimi borci v begunskem taborišču Dženin.

Palestinske varnostne sile se v Dženinu od začetka decembra spopadajo z oboroženimi borci, ki so večinoma povezani s palestinskimi islamističnimi gibanji Hamas in Islamski džihad. V spopadih v dženinskem begunskem taborišču je umrlo 11 ljudi.

Gibanje Hamas, ki vlada na območju Gaze in je tekmec Fataha, je obsodilo odločitev palestinske oblasti. "Ta odločitev je v skladu z več samovoljnimi ukrepi, ki so jih sprejele palestinske oblasti, da bi omejile javne pravice in svoboščine ter okrepile svoj varnostni nadzor nad Palestinci," so zapisali.

Odločitev palestinske oblasti, da prekine oddajanje Al Džazire, je bila sprejeta tri mesece po tem, ko so v pisarno mreže vdrle izraelske sile. Zaradi dolgotrajnega spora z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem je Al Džaziri prepovedano oddajanje tudi na območju Izraela.

Ukrep proti mediju je med drugim kritiziral urad ZN-a za človekove pravice in ga uvrstil v okvir "skrb vzbujajočega trenda zatiranja svobode mnenja in izražanja". Nemško zunanje ministrstvo je menilo, da gre za skrb vzbujajočo potezo, in dodalo, da je v konfliktih treba zagotoviti svobodno poročanje.

Netanjahu odobril nadaljevanje pogajanj s Hamasom o izpustitvi talcev

Izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je bil po operaciji prostate odpuščen iz bolnišnice, je izraelske pogajalce pooblastil za nadaljevanje pogovorov s predstavniki Hamasa o izpustitvi talcev, ki potekajo v Dohi. Ta so zastala, potem ko sta strani druga drugo začeli obtoževati zavlačevanja.

Premier Benjamin Netanjahu je delegacijo, ki jo sestavljajo predstavniki Mosada (obveščevalna agencija), IDF (izraelska vojska) in ISA (agencija za notranjo varnost), pooblastil, da nadaljuje pogajanja v Dohi, so zapisali v premierjevem kabinetu.

Pogajanja, v katerih kot mediatorji sodelujejo Katar, Egipt in ZDA, zadnjih nekaj tednov potekajo v Dohi.

Izrael nadaljuje napade na jug Gaze

V izraelskem napadu na območje na jugu Gaze je bilo po navedbah civilne zaščite v Gazi ubitih najmanj 11 ljudi. Tarča napada naj bi bil šotor na območju Al Mavasi, opredeljenem kot humanitarno območje, kjer so nastanjeni razseljeni Palestinci.

Kot je sporočila civilna zaščita, so bili med 11 ubitimi na območju zahodno od Han Junisa trije otroci in dve ženski, še 15 ljudi je bilo ranjenih. Še približno deset šotorov naj bi bilo v napadu poškodovanih.

Ubita sta bila tudi vodja policije na območju in njegov namestnik, je še sporočila civilna zaščita. Hamasovo notranje ministrstvo je obsodilo njun uboj in zatrdilo, da sta opravljala svojo dolžnost služenja ljudem.

Izraelska vojska je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočila, da preučujejo poročila o incidentu.

V sredo je izraelski obrambni minister Izrael Kac napovedal okrepitev napadov na Gazo, če bo tamkajšnje islamistično gibanje Hamas še naprej izstreljevalo rakete na Izrael. Zahteval je tudi izpustitev talcev, ki jih Hamas še naprej zadržuje v enklavi.

Po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje je bilo na območju Gaze v zadnjem dnevu ubitih 28 ljudi, s čimer se je skupno število smrtnih žrtev od začetka vojne povzpelo na 45.581, ranjenih je bilo najmanj 108.438.

V Gazi zaradi podhlajenosti umrl že osmi dojenček