Predzadnja sobota junija je dan, ko večina palestinskih dijakov zadnjih letnikov srednjih šol prejme zaključno spričevalo oziroma tawjihi. Od naše mature se razlikuje po tem, da morajo dijaki opraviti precej več izpitov.
Dokument tawjihi pomeni vstopnico za vpis na katero koli palestinsko ali jordansko univerzo, z nekaj dodatne administracije pa velja v vsem arabskem svetu in tudi v Izraelu. Izobraževanje je, predvsem v Gazi, edina pot do boljšega življenja. Tako ni presenetljiv podatek, da je na palestinskih ozemljih nepismenega manj kot pol odstotka prebivalstva.
A vojna je letos 39.000 dijakom preprečila opravljanje tawjihija. Zaključne izpite je opravilo le 56 odstotkov dijakov.
Statistika kaže zelo mračno sliko. Od začetka spopadov je bilo v Gazi ubitih najmanj 8000 šoloobveznih otrok in 350 učiteljev, 12.500 dijakov je ranjenih, 2500 invalidov. Izraelske sile so v celoti uničile najmanj 110 šol, 321 pa je poškodovanih, med drugim tudi šole, ki jih upravlja agencija Združenih narodov UNRWA.
Šolska poslopja so ponekod postala pribežališča za ljudi, ki se želijo zaščititi pred bombami. Izraelski izgovor za napade nanje pa je večinoma ta, da Hamas šole uporablja za svoj živi ščit.
Tako je zaradi vojne v Gazi 630.000 študentov in dijakov prikrajšanih za izobraževanje. Zaradi uničene infrastrukture prav tako ne deluje sistem izobraževanja na daljavo, ki so ga uvedli v času pandemije covida-19.
Strokovnjaki in poročevalci Združenih narodov so to označili za sholasticid oziroma za izobraževalni genocid. Na ta način se mladim Palestincem zapira edina pot, ki iz Gaze ali Zahodnega brega vodi v boljše življenje, v svet brez vojne in brez vsakodnevnega mučenja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje