Povezava ameriškega podjetja s Chavezom bi bila za ZDA skoraj nedopustna. Foto: EPA
Povezava ameriškega podjetja s Chavezom bi bila za ZDA skoraj nedopustna. Foto: EPA

Dejstvo, da je podjetje kupila Venezuela, ne predstavlja grožnje varnosti ZDA.

Jeffrey P. Bialos, odvetnik Smartmatica in Sequoie
Predvolilni shod
Ameriški volivci bodo svojim favoritom glasove podelili v torek. Foto: EPA
Ameriški volivci
Večina Američanov bo glasovala na elektronskih napravah. Se bodo spet zgodili kakšni zapleti? Foto: EPA

Ameriško podjetje Sequoia zagotavlja volilne naprave v 17 ameriških zveznih državah. Leta 2005 ga je kupilo venezuelsko podjetje Smartmatic, ki je v lasti treh Venezuelcev, pojavljajo pa se tudi ugibanja, ali igra v podjetju vidnejšo vlogo sam venezuelski predsednik Hugo Chavez. Volilne naprave podjetja Smartmatic je namreč najela venezuelska vlada pred referendumom leta 2004, kjer so se volivci odločali o vladavini Huga Chaveza.

Ker je Hugo Chavez eden največjih nasprotnikov ameriške administracije in glasni kritik Busheve politike, bi bila morebitna povezava z enim izmed večjih ameriških sovražnikov katastrofalna. Ameriška Sequoia je seveda takoj zagotovila, da ni nikakor povezana z Venezuelo in privolila celo v preiskavo, da bi le dokazala, da Chavez nima nič s tem. Direktor podjetja je dejal: »Prepričani smo, da bomo oprani vseh obtožb in da se bomo lahko posvetili temu, kar delamo najbolje.«

So volilne naprave sploh primerne?
Obtožbe podjetja Sequoia so se pojavile v času, ko v ZDA že tako potekajo burne razprave o primernosti in zanesljivosti volilnih naprav na splošno. Sequoine naprave so narejene tako, da se volivci le dotaknejo zaslona in tako oddajo svoj glas. Uporabljajo jih v 33 zveznih državah, strokovnjaki pa opozarjajo, da je z njimi zelo lahko goljufati.

Izide lahko priredi vsak malo boljši heker
Večina ameriških volivcev bo tudi letos svoje glasove oddala na elektronskih napravah. Ameriški znanstveniki z Univerze v Princetonu so se odločili, da bodo elektronske volilne naprave proučili. Njihove ugotovitve so zastrašujoče.

Ugotovili so, da lahko volilne izide priredi vsak malo sposobnejši heker in volilne glasove prenese od enega k drugemu kandidatu. Takih sprememb sistem ne bi zaznal, program prenosa glasov pa je lahko v naprave vnešen že pred oddajo glasov.

Se bo zgodovina ponovila?
Razprave okrog volilnih naprav so javnost spomnile na zaplete z volilnimi napravami med predsedniškimi volitvami leta 2000 v ZDA. Takrat sta se za mesto prvega moža države potegovala zdajšnji predsednik George Bush in demokratski kandidat, podpredsednik v administraciji Billa Clintona, Al Gore. Zapleti so nastali predvsem v zvezni državi Floridi, kjer so po preiskavi odločili, da so bili vsi sporni glasovi oddani v korist Busha, ki je nato za las zmagal in postal novi ameriški predsednik.

Dejstvo, da je podjetje kupila Venezuela, ne predstavlja grožnje varnosti ZDA.

Jeffrey P. Bialos, odvetnik Smartmatica in Sequoie