Bradley Manning kot ženski alter ego Breanna. Foto: AP
Bradley Manning kot ženski alter ego Breanna. Foto: AP

Bradley si je uradno dal žensko ime Chelsea aprila lani, vendar je njegovo telo še vedno moško. Zdaj, z odobritvijo hormonske terapije, pa bo lahko tudi telesno postal Chelsea Manning.

Hormonsko terapijo za spremembo spola je že avgusta lani potrdil obrambni minister Chuck Hagel, vendar pa se ta do septembra, ko je Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU) vložila tožbo v Manningovem imenu, ni začela.

ACLU v tožbi trdi, da je zanikanje hormonske terapije za Manninga, ki se počuti ženska v moškem telesu, okrutna kazen. V civilnih zaporih je namreč to mogoče. V vojaškem pravosodju pa je težava, saj transseksualci ne smejo služiti v vojski, Manning pa obenem ne more iz vojske, dokler je v vojaškem zaporu.

Hagel je zadevo vzel s človeškega vidika in je terapijo potrdil, poveljnica zapora Fort Leavenworth v Kansasu polkovnica Erica Nelson pa je dala svoj blagoslov šele 5. februarja letos. Depresivnega in k samomoru nagnjenega Manninga so do takrat "zdravili" z vojaškim psihiatrom, ki ni imel nobenih izkušenj s takšnimi težavami.

WikiLeaksu predal 700.000 dokumentov
26-letni Bradley Manning je bil avgusta leta 2013 obsojen na 35 let zaporne kazni, ker je Wikileaksu predal okoli 700.000 zaupnih dokumentov, ki so povzročili veliko zadrego v Washingtonu in pri ameriških zaveznikih. Hujše škode ni bilo, čeprav so tožilci trdili, da je Manning povzročil katastrofo za nacionalno varnost. Na koncu je lahko vesel, da ga niso obsodili na smrt zaradi izdaje.