Hamza Kashgari je na Twitterju razpravljal o preroku Mohamedu. Foto: Reuters
Hamza Kashgari je na Twitterju razpravljal o preroku Mohamedu. Foto: Reuters
Mladega pisca so pridržali takoj po pristanku v Kuala Lumpurju. Foto: Reuters

23-letnega Hamzo Kashgarija je Malezija v nedeljo poslala nazaj v Savdsko Arabijo - navkljub protestom skupin za človekove pravice.
Kashgarijev sporni tvit je prejšnji teden spodbudil pravi spletni pogrom, s prek 30.000 odgovori in več groženj s smrtjo mlademu novinarju, ki je prek tega priljubljenega družabnega omrežja izražal svoje pomisleke glede preroka.
"Ljubil sem upornika v tebi, a ne maram svetniških sijev okoli tebe. K tebi ne bom molil," je zapisal mladenič. In še: "Segel ti bom v roko, kot si sežejo v roke enaki ... Govoril bom s teboj kot s prijateljem, nič več."

Savdski kleriki so njegove opazke označili za bogokletne, Kashgari se je opravičil in tvite izbrisal, a ko je še naprej prejemal grožnje, je zbežal iz Savdske Arabije in naj bi nameraval prek Malezije leteti na Novo Zelandijo, kjer bi zaprosil za azil. A oblasti v Kuala Lumpurju so ga v četrtek takoj po pristanku pridržale. Nalog o njegovi aretaciji naj bi izdal tudi savdski kralj.
Preti mu smrtna kazen
Muslimanski državi sicer nimata formalnega sporazuma o izročanju, a ima Malezija s Savdsko Arabijo dobre odnose. Kashgarijev odvetnik je sicer v nedeljo prejel začasno sodno odredbo, po kateri bi njegov klient lahko ostal v državi do zaslišanja, a je bilo prepozno.
"Narava obtožb proti posamezniku v tem primeru je stvar savdskih oblasti," je v izjavi povedal malezijski notranji minister.

Razžalitev preroka Mohameda se v Islamu šteje kot hud zločin, ki se ga kaznuje s smrtjo, na kar je opozorila tudi organizacija za človekove pravice Amnesty International.
Ob tem se velja spomniti samo na afero, ki so jo izzvale karikature preroka Mohameda, objavljene v danskem dnevniku Jyllands Posten leta 2005. Številne muslimanske države so odpoklicale svoje veleposlanike z Danske, karikature, ki so bile nekakšen satirični prikaz današnje islamske družbe, pa so spodbudile tudi nekaj nasilnejših protestov po svetu.