Foto:
Foto:
Jean Bertrand Aristide je zapustil Haiti.
V petek so v glavnem mestu Port-au-Prince izbruhnili nemiri.
Haitijski uporniki so pozdravili odstop predsednika Aristida.

Kanadsko obrambno ministrstvo je zanikalo informacije, da so posebne kanadske enote v okviru mirovne operacije prevzele nadzor nad letališčem v glavnem mestu Haitija Port-au-Princu.

Ameriški predsednik George Bush je pred tem ukazal, da se na Haiti napoti ameriške marince, ki naj bi sestavljali glavnino mednarodnih mirovnih enot.

Članice Varnostnega sveta ZN-a so že začele razpravo o napotitvi mednarodnih mirovnih enot v to karibsko državo, vendar ni znano, katere države bodo prispevale vojake.

Premier Yvon Neptune je prebral izjavo Aristida, v kateri je zapisal, da je odstopil, ker se je želel izogniti prelivanju krvi. Zdaj že nekdanji predsednik Jean-Bertrand Aristide je karibsko državo zapustil in naj bi odšel v Južnoafriško republiko.

Rabat ne bo nudil političnega zatočišča
Maroko je sporočil, da Aristidu ne bo nudil političnega zatočišča. Pred tem je haitijski konzul v sosednji Dominikanski republiki, kamor je bil sprva namenjen Aristide, povedal, da je ta spremenil pot in bo tako odšel naravnost v Maroko.

Aristide išče azil
Odstop Aristida je prvi sporočil haitijski minister in njegov tesni sodelavec Leslie Voltaire, ki je takrat povedal, da je Aristide odšel v sosednjo Dominikansko republiko in naj bi zaprosil za azil v Maroku, Panami ali na Tajvanu. Novico o odstopu sta nato potrdila tudi visoki predstavnik ameriške administracije in francosko zunanje ministrstvo.

ZDA zadovoljne
Bela hiša je odhod predsednika Haitija Jeana-Bertranda Aristida z oblasti že pozdravila. Pred tem mu je pripisala odgovornost za krizo in naraščajoče nasilje v tej karibski državi in ga pozvala, naj stori, kar je najbolje za haitijsko prebivalstvo.

Odločitev predsednika Aristida je v največjem interesu haitijskega prebivalstva, je v Washingtonu povedal neimenovani visoki predstavnik ameriške vlade. Ob tem je potrdil, da je Aristide zapustil Haiti, in sicer ob 6.45 po lokalnem času oziroma ob 11.45 po srednjeevropskem času, spremljali pa so ga člani njegove varnostne službe.

Mednarodni pozivi k odstopu
K odhodu je Aristida prisilil pritisk mednarodne skupnosti, predvsem Francije, v zadnjih 24 urah pa tudi ZDA. Tuji diplomati naj bi namreč Aristidu zagrozili z aretacijo zaradi trgovine z mamili, če ne bo odstopil. Predsednik naj bi zahteval popolno imuniteto, ni pa jasno, ali jo je tudi dobil.

Slavje upornikov
Uporniki, ki so grozili, da bodo napadli glavno mesto Port--au-Prince, če Aristide ne odstopi, so od prestolnice oddaljeni samo še okoli 40 kilometrov. Vodja koalicije opozicijskih civilnih in političnih skupin Charles Baker je dejal, da je odstop Aristida dober za državo. Zdaj je čas za zabavo, potem pa bomo šli nazaj na delo, je še dejal Baker.

Demokratično izvoljeni predsednik
Aristide je sicer prvi predsednik, ki ga je haitijsko prebivalstvo v 200 letih, odkar je ta karibska država pridobila neodvisnost, izbralo na svobodnih in demokratičnih volitvah.

Tudi Francija in ZDA, ki so leta 1994 na Haiti poslale 20.000 svojih vojakov in tako pomagale zadušiti upor ter ponovno vzpostaviti Aristidovo oblast, so predsednika tokrat pozvale, naj v dobro ljudstva odstopi.