Čadski uporniki imajo svoja oporišča na območju ob meji s Sudanom, tokratni napad pa je bil njihov najhujši do zdaj. Foto: Reuters
Čadski uporniki imajo svoja oporišča na območju ob meji s Sudanom, tokratni napad pa je bil njihov najhujši do zdaj. Foto: Reuters
Idris Deby
Idris Deby je zaradi svoje avtoritarne vladavine trn v peti upornikov. Foto: EPA

Spopadi so potekali v severovzhodnem delu N'Djamene, kjer leži tudi poslopje parlamenta, predsednik Deby pa je zatrdil, da je vojska odbila napad in nadzoruje razmere. Diplomati v prestolnici poročajo, da so spopadi ponehali in potekajo samo še v nekaterih delih.

Francozi preletavali spopade
Čadski vojaški helikopterji so napadli konvoj uporniških vozil, potem ko so ti ponoči vdrli v prestolnico. Območje spopadov so vseskozi preletavala francoska vojška letala, eno izmed njih pa je tudi opozorilno streljalo na konvoj uporniških vozil, ki se je približeval N'Djameni.

Francija ima v svoji nekdanji koloniji nameščenih 1.200 vojakov in šest vojaških letal, ki so v pripravljenosti na morebitno evakuacijo okoli 1.500 francoskih državljanov.

Uporniki združili moči proti Debyju
Deby je znova obtožil Sudan, da podpira upornike, kar naj bi dokazovali ujeti uporniki in zaseženo orožje. Pripadniki uporniške Združene fronte za demokratsko spremembo (FUC), v kateri se je decembra lani združilo devet uporniških skupin, skušajo strmoglaviti Debyja in vnesti zmedo pred majskimi predsedniškimi volitvami.

Na volitvah se Deby, ki je na oblast prišel leta 1990 z vojaškim uporom, poteguje za nov predsedniški mandat, zaradi povezanosti štirih protikandidatov z vlado pa njegova izvolitev ni vprašljiva. Opozicija bo volitve bojkotirala.

Nasprotniki Debyja obtožujejo avtokratskosti, klanskega načina vladanja in korupcije. Ta je še posebej očitna pri delitvi dohodkov od nafte. Oblast Debyja je v zadnjih mesecih oslabilo veliko število dezerterjev iz vladne vojske.

Nafta sprožila napetosti
Kot pogosto drugod v Afriki je tudi v Čadu nastala politična napetost glede delitve dohodkov od izkoriščanja naravnih virov. Čad je med petimi najrevnejšimi državami na svetu, a si veliko obeta od nafte, ki so jo intenzivno začeli črpati v zadnjih letih.

Čad izigral Svetovno banko
Zaloge nafte naj bi obsegale milijardo sodčkov, ker pa Čad nima morja, so za izvoz nafte zgradili naftovod prek Kameruna. Gradnjo naftovoda je denarno podprla tudi Svetovna banka, vendar pod pogojem, da bodo prihodki namenjeni zmanjševanju revščine, kar so zapisali tudi v zakon.

Ta zakon pa je vlada pred nekaj meseci spremenila in si zagotovila večji nadzor nad delitvijo prihodkov. Nekaj denarja naj bi tako šlo tudi za nakup orožja. Zaradi tega je Svetovna banka zamrznila pomoč Čadu.