Na seznamu so visoko še predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, vodja nemških krščanskih demokratov Friedrich Merz in novi generalni sekretar Nata Mark Rutte.
Politico je Giorgio Meloni označil za osebo, ki jo pokličejo tisti, ki želijo govoriti z Evropo. Vodja skrajno desne stranke Bratje Italije je v manj kot desetletju prešla od tega, da so jo zavračali kot ultranacionalistično čudakinjo, do tega, da je bila izvoljena za predsednico italijanske vlade in se uveljavila kot nekdo, ki ga resno jemljejo tako v Bruslju kot tudi v Washingtonu, ocenjuje medij.
Čeprav se je Giorgia Meloni, ki je politično kariero začela kot aktivistka mladinskega krila neofašističnega Italijanskega socialnega gibanja, pomaknila proti sredini, je bila po pisanju Politica na čelu vala, ki evropsko politiko nosi v skrajno desno.
Po izboru Politica se je visoko uvrstila že lani, ko je bila na prvem mestu seznama oseb dejanj.
Tokrat to mesto zaseda Ursula von der Leyen, ki je po oceni Politica postala ena najvplivnejših voditeljev v EU-ju, česar večina ljudi ni pričakovala. Še pred petimi leti je bila šibka ministrica v kabinetu nemške kanclerke Angele Merkel, nato pa se je v svojem prvem mandatu kot predsednica Evropske komisije spopadla z velikimi krizami, kot sta pandemija covida in ruska vojna v Ukrajini, in iz njih vsakič izšla močnejša, položaj pa iz birokratskega delovnega mesta spremenila v veliko bolj političnega in močnega.
Politico napoveduje, da bo drugi mandat Ursule von der Leyen verjetno preizkus njenih sposobnosti do skrajnih meja.
Razdiralec leta bo po izbiri Politica Merz, najverjetnejši nemški kancler po predčasnih volitvah februarja prihodnje leto. Medij napoveduje, da bo opustil politiko nekdanje kanclerke Merkel na več področjih, od podjetništva, jedrske energije do migracij in obrambe, ob tem pa bo v Bruslju zagotovo pomemben akter.
Na vrhu seznama sanjačev je letos nekdanji nizozemski premier in novi generalni sekretar Nata Rutte. Politico ocenjuje, da se bo moral po vnovični izvolitvi Donalda Trumpa za ameriškega predsednika osredotočiti predvsem na to, da bi Washington obdržal na strani Nata, zato bo moral pritiskati na države, ki v zavezništvu ne izpolnjujejo svoje zaveze glede izdatkov za obrambo. Izziv za Rutteja bo tudi, kako okrepiti odnose med zavezništvom in EU-jem, še ocenjuje Politico.
Na seznamu Politico 28 tudi letos ni Slovencev, nazadnje je pred tremi leti ta čast doletela predsednika zveze evropskih nogometnih zvez Uefa Aleksandra Čeferina, ki je takrat zasedel sedmo mesto na seznamu razdiralcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje