Franzu javnomnenjske ankete napovedujejo uvrstitev na tretje mesto, v drugem krogu pa naj bi se pomerila nekdanja premierja Jan Fischer in Miloš Zeman. Glasove volivcev bo nabiralo devet kandidatov, med katerimi zaradi zunanjosti močno izstopa Franz. Gre za skladatelja oper in slikarja, ki ima vse telo tetovirano z modrim, zelenim in rdečim črnilom, med sonarodnjaki, sitimi stare politične garniture, pa mu je uspelo nabrati nezanemarljiv delež podpornikov.
Popoln politični začetnik
Franz se je v predsedniško kampanjo podal povsem brez političnih izkušenj, sam je priznal, da je njegovo znanje o ekonomiji zelo skromno. V bitko je vstopil na pobudo kroga svojih oboževalcev, a je s svojimi nastopi kmalu tako navdušil, da so mu pomoč ponudili mnogi prostovoljci, profesorji ekonomije pa so ga začeli poučevati o gospodarstvu. V kampanji je porabil le 25.000 dolarjev, ki jih je zbral z donacijami, ni se odločil niti za en televizijski, radijski ali tiskani oglas.
Da je lahko vstopil v kampanjo, je zbral kar 88.000 podpisov volivcev, s čimer je zlahka presegel zahtevano mejo 50.000. Ni član nobene stranke, v soočenjih je zagovarjal predvsem pomembnost vzgoje in izobraževanja ter visoke moralne standarde. Navdušil je predvsem mlade volivce, na volitvah pa naj bi zbral okoli 11 odstotkov glasov, kar naj bi bilo dovolj za tretje mesto. S tem bo izgubil možnosti, da na predsedniškem mestu nasledi dozdajšnjega predsednika Vaclava Klausa, a katerega izmed prvouvrščenih bo podprl v drugem krogu, bo morda odločilno za končno zmago.
Prvič predsednik po želji volivcev
Kot rečeno, češki predsednik bo prvič v zgodovini izvoljen neposredno, do zdaj so ga izbirali člani spodnjega in zgornjega doma parlamenta. Lani pa so spremenili ustavo zaradi dramatičnih prizorov in anonimnih groženj, ki so v začetku leta 2008 spremljali izbiro predsednika v parlamentu. Čeprav je v vseh strankah obstajalo določeno nasprotovanje neposrednim volitvam, se je na začetku lanskega leta med poslanci vendarle izoblikovala potrebna večina za ta korak.
Klaus: Gre za "usodno napako"
Kljub temu nekateri kritiki še naprej vztrajajo, da neposredne volitve predsednika nimajo tradicije na Češkem in ne ustrezajo političnemu sistemu v državi. Med temi je tudi sedanji predsednik Vaclav Klaus, ki je ta korak označil kot "usodno napako", a proti njemu ni mogel vložiti veta, saj je bil v parlamentu sprejet s t. i. ustavno oziroma tripetinsko večino.
Po zadnji javnomnenjski raziskavi se levo usmerjenemu Zemanu obeta okoli 25, Fischerju pa okoli 20 odstotkov glasov, kar obeta drugi krog.
Predvsem ceremonialna vloga
Kljub spremembi načina volitev pa pristojnosti predsednika na Češkem ostajajo iste. Med drugim predsednik lahko vlaga veto na zakone, nato pa jih mora parlament znova obravnavati. Izjema pri tem so ustavni zakoni. Po drugi strani sam nima možnosti predlagati zakonov. Imenuje in odstavlja premierja ter na predlog premierja ministre, vrh ustavnega sodišča in centralne banke. Pod določenimi pogoji, ki so jasno opredeljeni v ustavi, lahko razpusti tudi spodnji dom parlamenta.
Nekatera pooblastila predsednika terjajo soglasje premierja oziroma vlade - med drugim sklepanje pogodb z drugimi državami, imenovanje generalov in načelnika generalštaba češke vojske, razpis parlamentarnih volitev in pomilostitve. Prav z zadnjim je Klaus nedavno razburil javnost, saj se je odločil za svojo prvo množično amnestijo do zdaj. Ta je zajela kar okoli 7.000 oziroma približno četrtino vseh zapornikov, med njimi tudi več znanih imen, obsojenih zaradi korupcije in gospodarskega kriminala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje