"Ukazal sem takojšnjo intervencijo revolucionarne vlade v vseh sektorjih poljedelske industrije," je sporočil Hugo Chavez ob 20. obletnici smrtonosnih nemirov zaradi visokih cen v Venezueli. "Ta vlada je tu zato, da zaščiti ljudi, ne buržoazijo ali bogate," je dejal in opozoril, da bi nekatera podjetja lahko nacionalizirali, če bodo skušala ovirati dobavo riža. "Razlastil jih bom, nimam težav s tem, plačal pa jim bom z obveznicami. Ne računajte, da bom plačal z gotovino," je napovedal, a pri tem poimensko ni omenil nobenih podjetij.
Zaradi vladnih cen brez dobička
Med večje predelovalce riža v Venezueli spadata ameriško podjetje Cargill in Polar, največje venezuelsko podjetje, ki predeluje hrano. Številna podjetja, ki predelujejo moko, riž in mlečne izdelke se pritožujejo, da zaradi s strani vlade določenih cen nimajo dobička in so zato na robu bankrota. Zveza venezuelskih pridelovalcev riža je sporočila, da njene članice proizvajajo kolikor le morejo glede na svoje zaloge in da niso bile uradno obveščene o vladni potezi.
Vladni uslužbenci so v soboto prevzeli nadzor nad plantažo riža, ki je v lasti Polarja, in napovedali, da bodo takoj povečali proizvodnjo hrane.
Med naraščajočo inflacijo - venezuelska je med najvišjimi v Latinski Ameriki - in poročili o pomanjkanju hrane, naj bi vojska nadzor prevzela začasno, a Chavez ni sporočil, kako dolgo bo trajala vladna intervencija.
Chavez nacionaliziral velik del gospodarstva
Chavez je v preteklosti že nacionaliziral dele venezuelskega gospodarstva. Lani je Venezuela prevzela nadzor nad tovarnami in uradi, ki so bili v lasti mehiške cementarne Cemex, leta 2007 pa je nacionalizirala naftna podjetja v t. i. naftnem pasu Orinoco. V preteklosti je Chavez vedno plačal razumno odškodnino nacionaliziranim podjetjem, zaradi nizkih cen nafte pa si to zdaj težje privošči.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje