Kot je dejal, gre za najpomembnejši del zakonodaje v vojni proti terorizmu. Med slovesnostjo, ki je ob tem potekala v Beli hiši, je Bush pozdravil tiste kongresnike, ki so v obeh domovih kongresa podprli zakon. Najprej ga je podprl predstavniški dom kongresa, konec preteklega meseca pa še senat.
Novi zakon dovoljuje skrivni program Cie, ki vključuje tudi grob odnos do zapornikov, za katere se sumi, da imajo informacije, s katerimi bi bilo mogoče preprečiti zarotni načrt proti ZDA. Zakon predvideva tudi ustanovitev vojaških sodišč za osumljence terorizma, na katerih naj bi obravnavali predvsem zaprte v ameriškem vojaškem oporišču Guantanamo na Kubi. Nekateri kritiki so že podvomili o ustavnosti novega zakona.
ACLU obsoja zakon
Zakonu je nasprotovalo mnogo demokratov, saj so prepričani, da krši pravice osumljencev, ki naj bi sicer predstavljaje temelje ameriškh vrednot. Ameriško združenje za civilne svoboščine (ACLU) pa je zakon označilo za enega najhujših ukrepov proti civilnim svoboščinam v ameriški zgodovini.
Direktor ACLU-ja Anthony Romero je ob tem dejal, da lahko ameriški predsednik zdaj neskončno dolgo zadržuje osumljence zaprte brez obtožnic, jih prikrajša za zaščitne ukrepe pred okrutnimi zlorabami, jih postavi pred sodišče na podlagi govoric in odobri sojenja, ki lahko ljudi obsodijo na smrt dobesedno na podlagi pričevanj, ki so jih na silo izvlekli iz prič.
Republikanci izpostavili nasprotnike
Kmalu po podisu zakona je nacionalni komite republikancev objavil spisek z naslovom "Demokrati bi osumljence osvobodili", na njem pa so našteta imena demokratskih kongresnikov, ki so zakon v kongresu zavrnili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje