Posebna spodbuda je namenjena petim milijonom beguncev, ki so v izgnanstvu že več kot pet let. Po podatkih Agencije ZN-a za begunce je bilo po svetu konec leta 2005 8,4 milijona beguncev, kar je 12 odstotkov manj kot leto prej in najmanj po letu 1980.
V Sloveniji 120 beguncev
Po podatkih notranjega ministrstva je v Sloveniji 120 ljudi, ki imaju status begunca, 248 pa je prosilcev za politično zatočišče - azil. Večina jih je prišla z območja nekdanje Jugoslavije, Afrike in Irana. Slovenija je pravico do azila priznala 149 ljudem, 25 pa jih je že pridobilo tudi slovensko državljanstvo.
Izmed 120 beguncev jih je 114 nastanjenih v zasebni nastanitvi, eden begunec prebiva v nastanitvenem centru ministrstva za notranje zadeve v Postojni, 5 ljudi (družina), ki so status begunca pridobili maja 2006, pa še živi v azilnem domu.
Sektor za integracijo skrbi za vključevanje v okolje
Kot del notranjega ministrstva za notranje zadeve je za pomoč beguncem pri vključevanju v okolje pristojen sektor za integracijo beguncev in tujcev, kjer je med drugim zaposlenih tudi šest svetovalcev za integracijo, ti pa beguncem pomagajo pri vključevanju v okolje, do katerega so upravičeni za obdobje največ treh let od dneva pridobitve statusa.
Z beguncem se sklene osebni integracijski načrt, ki zajema ukrepe glede učenja slovenskega jezika, spoznavanja kulture, zgodovine in ustavne ureditve Slovenije, izobraževanja in usposabljanja za izboljšanje zaposlitvenih zmožnosti, možnosti za zaposlitev in delo, možnosti nastanitve in dejavne vključitve v lokalno skupnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje