"Moje upanje je, da bi postal kralj, ki združuje. To je naloga, ki ji sledim vse življenje. Tega se lotevam s ponosom, spoštovanjem in radostjo," je med prvim govorom z balkona palače Christiansborg povedal Friderik X.
Margareta II. je na prestolu prebila več kot pol stoletja, natančneje 52 let. Po smrti britanske kraljice Elizabete II. je bila evropski monarh z najdaljšim stažem. Dansko monarhijo je okrepila in modernizirala ter zmanjšala število nosilcev kraljevih nazivov, saj je nazive odvzela najmlajšemu sinu in njegovim otrokom.
Zadnji dan lanskega leta je skoraj šest milijonov sodržavljanov šokirala z napovedjo, da bo danes, na obletnico smrti očeta in začetka svoje vladavine, abdicirala. Gre namreč za prvo abdikacijo na Danskem v skoraj 900 letih.
Kljub zgodovinskemu dogodku pa predaje oblasti ni zaznamovalo razkošno kronanje, ki ga na Danskem ne izvajajo že od 17. stoletja. V nasprotju s tradicijami v več drugih državah monarh tudi ne priseže na položaj, ker je ta deden.
Kako je potekala abdikacija?
83-letna Margareta II. se je popoldne s kočijo še zadnjič v vlogi monarhinje popeljala po ulicah prestolnice, nato pa se ustavila v palači Christiansborg, kjer imajo sedež danska vlada, parlament in vrhovno sodišče. Njen sin Friderik in njegova žena Mary sta se nekaj minut prej v palačo odpeljala v rolls-royceu iz leta 1958.
Nato je začel zasedati državni svet, formalno posvetovalno telo monarha, v katerem so ob polnoletnem prestolonasledniku še vsi ministri danske vlade. Na zasedanju so ob premierki Mette Frederiksen prisostvovali tudi nekateri drugi predstavniki danskega političnega življenja ter kraljičin sin Friderik z ženo Mary in prvorojencem Christianom. Margareta je na tem zasedanju podpisala odstopno izjavo in s tem je Friderik postal kralj Danske, Grenlandije in Ferskih otokov. Kralj je postal brez kronanja.
Premierka je pozneje z balkona parlamenta razglasila novega kralja, Friderik pa je imel kratek govor. Nato sta se z ženo Mary s kočijo vrnila v kompleks Amalienborg. Zgrajen je bil leta 1750, stoji v središču Københavna in je sestavljen iz štirih palač. V njem domujeta tako odhajajoča kraljica kot novi vladajoči par.
Prva Avstralka z nazivom kraljica
Pričakovati je, da bo 55-letni Friderik nadalje utrjeval dansko monarhijo kot institucijo, kar je v več kot pol stoletja vladanja že uspelo njegovi materi.
Veselo je tudi v Avstraliji, saj je danska kraljica postala v Tasmaniji rojena Mary Donaldson. Z možem Friderikom imata štiri otroke in sta v javnosti zelo priljubljena. 51-letna Mary je tako postala prva Avstralka z nazivom kraljica.
Danski monarh ima sicer predvsem ceremonialno vlogo, vendar pa podpisuje zakone in imenuje izvoljeno vlado, s katero se tudi redno sestaja.
Friderik in Mary imata podporo ljudstva
Danska kraljeva družina je v domovini, pa tudi v tujini zelo priljubljena, zato je menjavo prestola v Københavnu na ulicah spremljala množica ljudi. Poročajo, da se jih je zbralo kar 100.000.
Monarhija v danski javnosti uživa veliko podporo. Zadnja anketa, ki je bila opravljena, potem ko je kraljica napovedala, da se bo odpovedala prestolu, je pokazala, da 82 odstotkov Dancev pričakuje, da se bo Freiderik dobro ali zelo dobro odrezal v svoji novi vlogi, 86 odstotkov pa jih enako meni o njegovi ženi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje