V avtomobilu je temperatura precej višja kot zunaj. Foto: EPA
V avtomobilu je temperatura precej višja kot zunaj. Foto: EPA
Otroci
Zdravniki opozarjajo, da poleti otroci nimajo kaj delati na soncu med 10. in 18. uro. Foto: EPA
Deklica v kritičnem stanju

V soboto popoldne sta 31-letna oče in mati v Omišlju na Krku svojo šestletno hčerko pustila zaprto v avtomobilu, medtem ko so temperature presegle 30 stopinj Celzija, v avtomobilih na soncu pa so dosegle celo med 50 in 60 stopinjami Celzija.

V takih razmerah sta starša pustila svojo deklico zaprto v avtomobilu, in ko sta se vrnila, sta jo našla brez zavesti in skoraj na robu smrti, poroča Jutarnji list.

Deklici so takoj pomagali v zdravstvenem domu Krk, a so jo zaradi hudih zdravstvenih težav nato prepeljali v otroško bolnišnico Kantrida na Reki, kjer so ugotovili zastoj več organov - ledvic, jeter in možganov ter strjevanje krvi, piše hrvaški časopis in dodaja, da je zdravnikom v treh dneh uspelo stabilizirati ledvice, jetra in kri.

Zdravniki poleti še posebej opozarjajo na možnost toplotnega udara in pri tem so najbolj ogroženi otroci, najhitreje pa do tega pride v avtomobilu, ki so poleti izredno nevarni, saj se ob zunanji temperaturi 30 stopinj Celzija lahko v samo 15 minutah temperatura v avtomobilu dvigne celo do 60 stopinj Celzija. Kar bi odrasli občutili v roku ene ure, se pri otrocih zgodi v pol ure ali celo v 15 minutah.

Kljub prizadevanjem zdravnikov je deklica še vedno v neke vrsti komi. Prisoten je psihomotorni nemir in deklica ne odgovarja na vprašanja. Čeprav je zunaj smrtne nevarnosti, pa je veliko vprašanje, kako bo z njenim dolgoročnim okrevanjem. Zdravniki so povedali, da obeti niso dobri in da bo deklica verjetno v prihodnosti odvisna od tuje pomoči.

"Odrasel človek ne bi preživel"
Zdravnik Igor Prpić iz tamkajšnje bolnišnice je povedal, da je šlo za klasičen toplotni udar, ki ga odrasel človek ne bi preživel, medtem ko je drugače pri otroku, ki ima vse organe zdrave. Vseeno bo deklica posledice čutila vse življenje.

Če se bo poljskim staršem sodilo na Hrvaškem, jim grozi do pet let zapora zaradi kaznivega dejanja težke telesne poškodbe iz malomarnosti in ogrožanja zdravja otroka. Obtožencema se lahko sodi tam, kjer sta zagrešila kaznivo dejanje, ne glede na njuno državljanstvo. V primeru mednarodnih sporazumov bi jima lahko sodili tudi na Poljskem, še piše Jutarnji list.

Deklica v kritičnem stanju