Dodik na konferenci o boju proti antisemitizmu, ki jo je nato kmalu zapustil. Foto: EPA
Dodik na konferenci o boju proti antisemitizmu, ki jo je nato kmalu zapustil. Foto: EPA

Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je po poročanju beograjskih medijev po predčasni vrnitvi iz Izraela še vedno v glavnem mestu Srbije. Dodik se je na začetku tedna izognil aretaciji pri prehodu državne meje – kot je znano, je sodišče Bosne in Hercegovine v Sarajevu že pred dnevi izdalo nalog za privedbo in zahtevo za razpis mednarodne tiralice. Proti Dodiku namreč poteka preiskava zaradi suma napada na ustavni red, potem ko so v srbski entiteti sprejeli več ustavno spornih zakonov. Ali se Dodik, ki ima tudi državljanstvo Srbije, namerava vrniti v Banjaluko, še ni jasno.

Udeležba Dodika na mednarodni konferenci o boju proti antisemitizmu v Jeruzalemu z naslovom Ambasadorji resnice je medtem dvignila veliko mednarodnega prahu. Kmalu po začetku dogodka so mu – to je potrdil Dodik sam – prireditelji z izraelskega ministrstva za diasporo in boj proti antisemitizmu namignili, da je zaradi mednarodnih okoliščin njegova udeležba postala diplomatski problem, zato jo je Dodik hitro zapustil.

Že priprave na konferenco, na kateri sta udeležence pozdravila tudi predsednik Izraela Jicak Herzog in predsednik vlade Benjamin Netanjahu, niso minile brez dvomov in težav. Zaradi napovedane udeležbe Dodika in več evropskih poslancev iz nekaterih skrajno desnih strank je več mednarodnih judovskih združenj, tudi Evropski judovski kongres, in visokih gostov, denimo nemški poverjenik za judovsko življenje Felix Klein ali francoski filozof Bernard-Henri Lévy, prihod odpovedalo.

Med izpostavljenimi govorniki na konferenci je bil predsednik največje francoske opozicijske stranke Nacionalni zbor Jordan Bardella, ki je dejal: "Sovraštvo do Judov in države Izrael je svetovna nadloga, proti kateri se moramo neusmiljeno boriti."

Med vabljenimi, čeprav na spletni strani konference ne med najbolj izpostavljenimi govorci, je bil tudi predsednik SDS-a in nekdanji slovenski premier Janez Janša, ki je po lastnih besedah predaval na temo, tako je napisal, nesvetega zavezništva med radikalnim islamom in skrajno levico v zahodnih družbah.

Na njegovo udeležbo se je z zapisom na družbenem omrežju Facebook zelo kritično odzvala predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, češ da je Janša tam segal v roke, na katerih je kri nedolžnih, pobitih v genocidu, s čimer naj bi si tudi sam tako nadel krvavo podobo.

Dodik in Janša na konferenci v Jeruzalemu