Fotografija je simbolična: Za zdaj še ni znano, kdo bo zdaj skrbel za dvojčka. Foto:
Fotografija je simbolična: Za zdaj še ni znano, kdo bo zdaj skrbel za dvojčka. Foto:

Bousadova je svoje življenje posvetila materi, ki je umrla pri 101. letu, in ravno materina visoka starost jo je opogumila, da se je za materinstvo odločila šele pri 66 letih. Takrat je njena odločitev povzročila mešane odzive: nekateri so hvalili njen pogum, drugi pa so bili zelo kritični češ, kaj bo, ko bo umrla. Tri leta pozneje sta njena sinova Pau in Christian, rojena decembra 2006, ostala brez matere. In kritiki so znova vzdignili svoj glas rekoč, malčka sta zaradi njene nepremišljenosti ostala brez mame.

"Mislim, da bi morala vsaka ženska postati mama, ko začuti, da je pravi čas za to," je Bousadova dejala pred tremi leti.

Ko je novembra lani sporočila, da ima raka na želodcu, je zatrdila, da ne obžaluje, da se je za otroke odločila tako pozno v življenju, in da ve, da bo za njena sinova dobro poskrbljeno, ne glede na to, kaj se bo zgodilo z njo. Ko so jo povprašali o njeni smrti in morebitni takratni starosti sinov, je dejala: "Upam, da Bog ne bo ... Želim živeti, vsaj dokler ne dopolnita 18 let."

Leta 2005 je Bousadova začela hormonsko zdravljenje, s katerim so pomladili njeno maternico, zdravnikom v Los Angelesu pa dejala, da je stara 55 let, kolikor je najvišja starost za izvedbo umetne oploditve pri samskih ženskah. Ko je njeno ime obkrožilo svet, so se zdravniki opravičevali, da je ponaredila dokumente iz Španije. "Mislil sem, da bi se lahko kaj zgodilo in sprevrglo v katastrofo za ta otroka, in na žalost sem imel prav," je dejal direktor klinike, ob tem pa v svojo obrambo dodal, da se ženske lažje zlažejo glede svoje starosti. "Ne vprašamo za potne liste. Kdaj so vas zadnjič, ko ste šli k zdravniku, povprašali po rojstnem listu? Mi nismo detektivi."

Da bi uresničila življenjsko željo, je Bousadova leta 2005 prodala hišo in se odpravila v Los Angeles. Španska zakonodaja sicer ne postavlja starostne omejitve za umetno oploditev, a državne in zasebne klinike se držijo neformalnega dogovora, po katerem je zgornja starost 50 let. Podobno je tudi v ZDA. Direktor klinike, kjer so oplodili Bousadovo, pravi, da njegova klinike ne sprejema starejših pacientk, ker "v osnovi želimo, da mama živi, vsaj dokler niso otroci stari 18 let."

Ko je Španka sorodnikom povedala, da je noseča dva meseca, so misili, da se šali. "Ja, stara sem, toda če bom živela tako dolgo kot mama, potem bom imela tudi vnuke," je bila optimistična po rojstvu.