Sporazum obsega sodelovanje na t. i. štirih skupnih področjih. Ta vključujejo gospodarstvo, vprašanja v zvezi s svobodo, varnostjo in pravosodjem, sodelovanje v zunanji politiki in področje znanosti, raziskovanja, izobraževanja ter kulture.
Dogovor o besedilu sporazuma, ki govori o časovnem načrtu izvajanja je bil po poročanju ruskega zunanjega ministrstva sklenjen v ponedeljek ponoči med delegacijo EU-ja in ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom.
Pred podpisom sporazuma je predsednik Rusije Vladimir Putin dogovor označil za velik dogodek, saj naj bi sporazum dokazoval, da se proces ustvarjanja velike Evrope po propadu Berlinskega zidu nadaljuje.
Sporazum je nadgradnja leta 1994 sklenjenega sporazuma o partnerstvu in sodelovanju. V Bruslju upajo, da bo dogovor omogočil začetek novega poglavja v odnosih med EU-jem in Rusijo.
Rusko delegacijo na srečanju vodi predsednik države Vladimir Putin, medtem ko evropsko stran zastopajo predsedujoči EU-ju in luksemburški premier Jean-Claude Juncker, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, komisarja za zunanje odnose in trgovino Benita Ferrero Waldner in Peter Mandelson ter visoki predstavnik za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana.
Rusija noče privoliti v vračanje tujcev
Do srečanja prihaja po ohladitvi odnosov med stranema zaradi vprašanja lanske spremembe oblasti v Ukrajini. Kljub dogovoru, ki bo med drugim vključeval tudi sporazum o oblikovanju prostega trga, pa EU-ju in Rusiji ni uspelo skleniti dogovora o poenostavitvi vizumskega režima.
EU je izrazil pripravljenost poenostaviti postopek pridobivanja vstopnih vizumov za nekatere skupine ruskih državljanov, vendar pa v zameno zahteva sklenitev sporazuma o vračanju oseb, s katerim bi se Moskva zavezala, da bo sprejemala ruske državljane, ki so v EU prišli nezakonito, pa tudi prebežnike iz tretjih držav, ki so v Unijo prišli prek ruskega ozemlja. Prav slednje ima Rusija za nesprejemljivo. Kljub temu sta obe strani pripravljeni nadaljevati pogajanja o tem vprašanju.
Odprto pa ostaja tudi vprašanje o pristojbinah, ki jih morajo plačevati evropske letalske družbe za preleta svojih letal prek Sibirije. EU naj bi tudi ponovil svojo podporo ruskemu vstopu v WTO še v letošnjem letu.
Moskva: Kršenje manjšinskih pravic
Nesoglasja vladajo tudi v zvezi z nekdanjimi baltskimi republikami Sovjetske zveze, danes pa članicami EU-ja, Latvijo, Litvo in Estonijo. Moskva opozarja na kratenje pravic ruski manjšini v teh državah in obenem Bruselj poziva, naj se odločneje odzove na kršenje pravic kateri izmed manjšin v zvezi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje