"Imamo poročila obveščevalnih virov, da na Kitajskem obstaja tovarna za proizvodnjo brezpilotnih letalnikov, ki so izvoženi v Rusijo in se uporabljajo v vojni proti Ukrajini. Nimamo pa jasnih dokazov o tem, kaj se dejansko dogaja," je povedal neimenovani visoki uradnik EU-ja.

Pojasnil je, da med drugim nimajo dovolj informacij o tem, ali drži, da obstaja tovarna, ki proizvaja brezpilotnike za Rusijo. Poleg tega ni zadostnih informacij o tem, ali so bili brezpilotniki izvoženi v Rusijo in ali oziroma koliko Peking ve glede vsega skupaj.

"Je pa težko verjeti, da se to dogaja brez vedenja kitajskih oblasti," je še povedal neimenovani vir in dodal, da informacije preverjajo tudi pri njih.

Spomnil je, da EU že dalj časa opozarja na to, da Kitajska v Rusijo pošilja tehnologijo, ki jo je mogoče uporabiti tako v vojaške kot civilne namene in bi jo lahko Rusija uporabljala tudi v vojni proti Ukrajini. Nima pa EU dokazov o pošiljanju vojaške opreme. Če bi se to zgodilo, bo Bruselj ukrepal, je poudaril uradnik.

O podpori tretjih držav Rusiji pri njeni agresiji na Ukrajino bodo sicer v ponedeljek razpravljali zunanji ministri držav članic. Med ključnimi podpornicami je Iran, ki Rusiji po navedbah Bruslja dobavlja letalnike in balistične rakete. Kijev in zahodne zaveznice pa poročajo tudi o več kot 10.000 severnokorejskih vojakih, ki naj bi jih Pjongjang poslal v Rusijo, da bi ruski vojski pomagali v boju z ukrajinsko.

Unija je sankcije proti Iranu že uvedla in naj bi v ponedeljek sprejela nov sveženj, pripravlja pa tudi sankcije proti Severni Koreji, je danes pred zasedanjem zunanjih ministrov povedal vir pri EU-ju.