Uvrstitev Hezbolaha na teroristični seznam pomeni zamrznitev sredstev njegovim pripadnikom, a ukrepe bodo podrobno določile delovne skupine, ki začnejo delati že danes.
"Dobro je, da se je EU odločil imenovati Hezbolah to, kar v resnici je: teroristična organizacija," je poudaril nizozemski zunanji minister Frans Timmermans. Nizozemska si je že leta prizadevala za uvrstitev Hezbolaha na črni seznam.
Za takšno odločitev se je odločno zavzemala tudi Velika Britanija. "Zelo pomembno je, da se ob morebitnem terorističnem napadu na evropskih tleh ustrezno odzovemo," je poudaril britanski zunanji minister William Hague in dodal, da odločitev ne bo destabilizirala Libanona.
S tem se je strinjala tudi Nemčija. "Ne moremo dovoliti, da vojaško krilo Hezbolaha izvaja teroristične dejavnosti v EU-ju ... na to se moramo odzvati," je izpostavil vodja nemške diplomacije Guido Westerwelle in dodal, da je uvrstitev na teroristični seznam ustrezen odziv.
Dodatna destabilizacija Libanona?
Pomisleke nekaterih držav, ki so menile, da bi uvrstitev vojaškega krila Hezbolaha na teroristični seznam dodatno destabilizirala Libanon, so ministri pomirili z zavezo, da bo EU ohranil politične in gospodarske vezi z državo.
Zadržke so imele na primer države, ki prispevajo svoje vojake za tamkajšnjo misijo ZN-a Unifil. Med njimi je tudi Slovenija, ki pa je po navedbah virov v Bruslju pretekli teden izrazila zaskrbljenost, a napovedala, da odločitve ne bo zavirala.
Libanon je v četrtek pozval EU, naj Hezbolaha ne uvrsti na seznam terorističnih organizacij, češ da je vojaška skupina ključen del libanonske družbe.
K odločitvi za uvrstitev vojaškega krila Hezbolaha na teroristični seznam je pomembno prispevalo tudi to, da ta vse dejavneje podpira režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje