Po podatkih poročila UNCHR-ja je na poti v zadnjih dveh letih po dokumentiranih podatkih, ki so jih pridobili preiskovalci, umrlo najmanj 1750 ljudi.
28 odstotkov vseh migrantov, ki so v letih 2018 in 2019 umrli med kopensko potjo v Afriki, je umrlo med prečkanjem Sahare. Nevarnejša območja so še prestolnica Malija Bamako, mesto Agadez v Nigru in več krajev v južni Libiji (Saba, Kufra in Qatrun v pokrajini Fezan) piše v povzetku poročila, naslovljenega: "Na tem potovanju nikomur ni mar, ali preživiš ali umreš".
Najbolj pereče spolno nasilje
Migranti so pogosto žrtve hudega nasilja, med drugim v poročilu navajajo primere polivanja z vročim oljem in stopljeno plastiko ter spolno nasilje. Tovrstna dejanja pa najpogosteje izvajajo tihotapci ljudi in predstavniki varnostnih sil. V severni in vzhodni Afriki so za največ spolnega nasilja odgovorni tihotapci, ki jim plačujejo begunci in migranti, s 60- oz. 90-odstotnim deležem odkritih zlorab. V zahodni Afriki pa največ spolnega nasilja zagrešijo pripadniki varnostnih sil.
Spolnemu nasilju pa niso podvržene le ženske in dekleta, ampak tudi moški in fantje. Najpogosteje pri varnostnih pregledih in med prečkanjem puščave, še piše v poročilu.
Dokumentirano nasilje v najbrutalnejših oblikah
"Predolgo so bile te grozljive zlorabe, ki so jih izkusili begunci in migranti med svojo potjo po kopnem, večinoma spregledane in nevidne. To poročilo dokumentira ubijanje in razširjeno nasilje v najbrutalnejših oblikah, ki ga zagrešijo proti obupanim ljudem, ki bežijo pred vojnami, nasiljem in preganjanjem," je ob predstavitvi poročila dejal Filippo Grandi, visoki komisar Združenih narodov za begunce.
"Potrebna sta močno vodstvo in skupna akcija držav v regiji, s podporo mednarodne skupnosti, da se konča to kruto nasilje, zaščitijo žrtve in preganjajo odgovorni kriminalci," je še pozval Grandi.
V Libiji letos tihotapci pobili 30 ljudi
Za leto 2020 dokumenti o žrtvah med begunci in migranti še prihajajo, do zdaj pa so potrdili 70 smrtnih primerov. Med njimi izstopa poboj 30 ljudi, ki so ga tihotapci izvedli v mestu Mizda v gorovju južno od libijske prestolnice Tripolis konec maja.
Ravno kaotično Libijo poročilo UNCHR-ja predstavlja kot najnevarnejšo državo na poti za afriške begunce in migrante.
EU zapusti manj kot 40 odstotkov zavrnjenih prosilcev za azil
Kot kaže posebna preiskava, ki jo je opravilo Evropsko računsko sodišče, je od leta 2008 v članicah EU-ja vsako leto izdanih približno pol milijona negativnih odločb na prošnje za azil, prosilcem pa je naloženo, da zapustijo Unijo. A dejansko jih le 38 odstotkov to stori, preostali pa izkoristijo pravne vrzeli, kar še dodatno krepi pritisk na Evropsko komisijo, da predlaga učinkovitejšo migracijsko in azilno politiko. Glavna odgovornost za nizek odstotek vrnitev zavrnjenih prosilcev je sicer na izvornih državah, ki premalo sodelujejo z evropskimi, da bi sprejele nazaj svoje državljane, so opozorili po končani preiskavi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje