Posredna pomoč pri samomoru bo dovoljena samo za polnoletne trajno hudo bolne ali neozdravljivo bolne. Aktivna pomoč pri samomoru bo v Avstriji še naprej prepovedana, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA.
Nova avstrijska zakonodaja na tem področju je bila potrebna, ker je avstrijsko ustavno sodišče decembra lani razsodilo, da trenutna prepoved krši temeljne človekove pravice, in za konec letošnjega leta naložilo odpravo prepovedi pomoči pri samomoru, kar pa ne velja za aktivno pomoč pri samomoru, za katero je v Avstriji zagrožena zaporna kazen do petih let zapora.
Če do konca leta ne bi prišlo do nove zakonske ureditve glede pomoči pri umiranju, bi obstoječa prepoved prenehala veljati, praksa pa bi ostala neurejena.
Potrebna bo ocena dveh zdravnikov
Pred odobritvijo pomoči pri samomoru bosta vsak primer posebej morala oceniti dva zdravnika, od katerih bo moral biti eden usposobljen za paliativno medicino. Zdravnika bosta morala med drugim ugotoviti, ali je bolnik sposoben samostojno sprejemati odločitve.
Nato bo umirajoči upravičen, da v lekarni prevzame smrtonosni pripravek. Tega bo lahko prevzela tudi druga oseba, a bo moral pripravek samostojno uporabiti samo tisti, ki se bo odločil za končanje življenja. Mogoča bo tudi dostava pripravka iz lekarne.
Pred izdajo dovoljenja za pomoč pri samomoru bo treba upoštevati obdobje 12 tednov za razmislek o odločitvi za končanje življenja. Cilj tega je premagati akutne faze morebitne krize. Če bo imel bolnik na voljo le zelo kratek čas življenja, bo mogoče to obdobje skrajšati na dva tedna.
Seznam lekarn ne bo javno objavljen
Na zahtevo avstrijske lekarniške zbornice so v zdaj sprejeto zakonodajo vključili, da seznam lekarn, kjer bodo na voljo smrtonosni preparati, ne bo javno objavljen. Tega bodo posredovali samo notarju ali odvetniku bolnika, ki bosta posedovala dokumentacijo o postopku pomoči pri samomoru.
Za ustrezno zakonodajo, ki ureja pomoč pri samomoru hudo bolnih, so v četrtek zvečer glasovali tako poslanci in poslanke vladajoče koalicije med konservativno ljudsko stranko in Zelenimi kot opozicijski socialdemokrati in Neos. Proti so bili samo skrajno desni svobodnjaki.
Avstrijska pravosodna ministrica Alma Zadić je v parlamentu poudarila, da zakonodaja spoštuje človeško dostojanstvo ter spoštovanje tako življenja kot odločitev hudo bolnih, da odločajo o svoji usodi. Napovedala je tudi, da bo vlada namenila 108 milijonov evrov za gradnjo hospicev in paliativne oskrbe. Prav tako bodo na Dunaju namenili 205 milijonov evrov za preprečevanje samomorov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje