Notranji minister je napovedal okrepljen boj proti trgovini z mamili. Foto: AP
Notranji minister je napovedal okrepljen boj proti trgovini z mamili. Foto: AP

"To je preveč. Kljub zasegom kokaina je vedno več mamil, ki končajo na francoskih tleh," je dejal francoski notranji minister Bruno Retailleau ob obisku pristanišča Le Havre na severu države, ki ga je obiskal, da bi z upravo razpravljal o možnostih za dodaten nadzor in varovanje v pristanišču ob Rokavskem prelivu, ki je v Franciji ena glavnih vstopnih točk za kokain.

Zadnjo uspešno policijsko akcijo so v pristanišču izvedli v nedeljo, ko so zasegli 200 kilogramov tega mamila. Pristanišče v Le Havru je še posebej privlačno za tihotapce kokaina, saj je vodilno francosko pristanišče za zabojniški tovor, v katerem se po navadi skrivajo mamila.

Predstavniške organizacije carinikov so pred njegovim obiskom zahtevale več sredstev in zaščite države v boju proti tihotapcem.

V pristanišču so zaskrbljeni, saj se spopadajo s pritiski in grožnjami, je pojasnil župan Le Havra Edouard Philippe in dodal, da pristaniški delavci neradi govorijo, zato jih je treba podpreti in vzpostaviti sisteme za njihovo zaščito.

Strokovnjaki opozarjajo na "beli cunami", ki je lani preplavil Francijo in Evropo. Po njihovem mnenju je znatno povečanje količine kokaina v obtoku mogoče pojasniti z "eksplozijo proizvodnje" v Južni Ameriki, prenasičenostjo ameriškega trga in demokratizacijo porabe v Evropi.

Kombinacija naštetih dejavnikov prinaša tudi visoke dobičke za tihotapce in preprodajalce. Vrednost kilograma kokaina se v Kolumbiji začne pri približno 2000 evrih, na Karibih doseže nekje do 5000 evrov, do prihoda v Le Havre pa se lahko povzpne prek 30.000 evrov.