Spajić je zatrdil, da ima v 80-članskem parlamentu zagotovljenih 44 glasov in da bo vlado sestavil brez prosrbskega in proruskega bloka, do katerega imajo pomisleke tudi na Zahodu, medtem ko so v Beogradu prepričani, da bi vlada brez političnih predstavnikov Srbov pomenila ogrozitev pravic Srbov v Črni gori.
Spajić namerava v vlado povabiti Demokrate – njihov vodja Aleksa Bečić bo novi predsednik parlamenta, predstavnike manjšin in Socialistično narodno stranko. Na papirju večina, a težave ima tudi v lastnih vrstah – od tistih, ki menijo, da bi moral biti močan srbski blok del vlade, do izrekanja proti vladi z manj kot 49 glasovi, ki so nujni za deblokado pravosodja in druge korake na evropski poti.
Črna gora potrebuje trdno vlado, ki bo izvajala proevropsko, reformno politiko, je sporočil predsednik Jakov Milatović. Spajić se sicer ne pogovarja s socialisti, ki jih je do pred kratkim vodil Milo Đukanović, in z gibanjem Ura tehničnega premierja Dritana Abazovića, trdi pa, da je prosrbskemu bloku, s katerim so skupaj rušili Đukanovića, kljub pomislekom na Zahodu, med drugim zaradi nepriznavanja Kosova, nasprotovanja Natu in sankcijam proti Rusiji, poslal pet ponudb, a so ga zavrnili.
Sodelujemo lahko s tistimi, ki podpirajo Nato in evropske vrednote, sporočajo iz bošnjaške stranke, kjer opozarjajo tudi, da Srbi ne priznavajo genocida v Srebrenici.
Spajić zdaj ne verjame v iskrenost prosrbskega bloka, kjer so bili na koncu ponudb pripravljeni sprejeti, da jih ne bo v vladi, naj bi izvedeli iz medijev. "Pripravljeni smo bili sprejeti nekaj odmikov, še vedno smo. Nismo pa pripravljeni na ponižanje ali razvrednotenje volilne volje državljanov Črne gore," sporoča Milan Knežević, vodja prosrbskega bloka.
Trenutno dogajanje opisuje kot tlakovanje Đukanovićeve vrnitve v politiko. Ogorčen je nad povezovanjem z nekdanjimi Đukanovićevimi podporniki, nad tem, da naj bi vlada slonela tudi na bošnjaški stranki, Srbov pa v njej sploh ne bo. Spajić pa pravi, da ne bo podlegel pritiskom od zunaj, tudi iz Beograda. Novo vlado želi predstaviti 30. avgusta, ko bo minilo tri leta, odkar se je Đukanovićev DPS poslovil z oblasti, a sta pozneje dve vladi padli, ustavila pa se je evropska pot Črne gore.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje