Ognjenik je izbruhnil po tednih intenzivnih potresov in tresljajev. Okoli 4.000 ljudi so prejšnji mesec evakuirali iz Grindavika, ribiškega mesteca, ki ga je ogrožala lava.
Poročil o poškodbah ni, se pa bojijo, da bi lahko bile poškodovane nekatere hiše.
Iz islandskega meteorološkega urada so sporočili, da bruhanje "še naprej slabi", pri čemer posnetki iz zraka kažejo, da trenutno ognjenik bruha "samo" še iz treh odprtin od prejšnjih petih.
Po navedbah meteorološkega urada obstaja med bruhanjem velika verjetnost, da se vzdolž prvotne razpoke odpre še več odprtin, in to tako hitro, da prav veliko časa za opozorila ni. Pred tem je urad posvaril tudi, da bi plinsko onesnaženje od ognjenika lahko doseglo 42 kilometrov oddaljeno prestolnico Reykjavik, čeprav se to, vsaj za zdaj, še ni zgodilo.
Policija opozarja radovedne turiste
V torek zvečer so morali s helikopterjem reševati izčrpanega in premraženega pohodnika, ki se je izgubil blizu kraja izbruha. Oblasti ob tem opozarjajo ljudi, naj se izogibajo območju, češ da ne gre za turistično atrakcijo.
Policija je turiste še opozorila, naj "štirikrat razmislijo", preden se skušajo približati prizorišču izbruha, ki je skoraj nemudoma postalo velika privlačnost za navdušence nad vulkani, piše Guardian.
Po navedbah policije je 18–20 kilometrov dolga pot do prizorišča "izjemno zahtevna".
"Malce informacij glede lokacije izbruha, ki bodo dale morda ljudem misliti, preden se podajo na pot. Prvih 500 metrov je precej normalna pot, a potem se začne zahtevno območje lave, ki ga je izjemno težko prečkati. Ocenjujemo, da bi izkušeni pohodnik potreboval okoli 4–5 ur, da bi prehodil to pot, ki ni za vsakogar," je sporočila policija, ki ob tem opozarja tudi pred zmrzaljo. "Bodite previdni."
Obiskovanje bruhajočih ognjenikov je v zadnjih letih, ko je bilo več izbruhov na polotoku Reykjanes, postalo priljubljena dejavnost med domačini, znanstveniki in tujimi turisti. Zaradi edinstvene narave izbruha ta teden, ki se širi po površini 4 kilometre, je obiskovanje prizorišča še posebej zahtevno.
Letalski promet poteka nemoteno
Leta 2010 je islandski ognjenik Eyjafjallajökull izbruhal ogromen oblak pepela, ki ga je odneslo nad Evropo, zaradi česar je bil letalski promet moten vrsto dni.
Vulkanologinja Evgenia Ilyinskaya je za BBC povedala, da podobnih motenj tokrat ni pričakovati, saj da ti ognjeniki na jugozahodu Islandije "niso sposobni zgenerirati enakih oblakov pepela". Ilyinskaya, profesorica vulkanologije na univerzi v Leedsu, je še povedala, da so domačini pričakovali izbruh ognjenika in se ga tudi bali.
Islandski zunanji minister Bjarni Benediktsson pa je na omrežju X zapisal, da poleti z Islandije in na Islandijo potekajo normalno, mednarodni letalski koridorji pa ostajajo odprti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje